Kunám sa zapáčilo pod kapotami áut. Problémy hlásia aj šoféri z Nitry. Na lov vyrážajú tieto malé šelmy po zotmení a pokiaľ vaše auto stojí vonku na parkovisku pre panelákom, pozvánka je na svete.

Do áut ich láka spánok na vyhriatom motore. Okrem toho, že sa chcú ohriať, narobia často nemalé škody. Chutia im káble či izolačný materiál pod kapotou. Preto neštartujúce auto môže byť nepríjemným následkom po návšteve kuny.

Prirodzený úkryt aj zdroj tepla
O probléme vedia aj ochranári. Zoológ CHKO Ponitrie a CHKO Dunajské luhy Stanislav Harvančík má dokonca aj osobnú skúsenosť. Aj v jeho aute bola rabovať kuna.

„Sám som si pred niekoľkými dňami našiel poškodenú kapotu nad motorom môjho auta – vytrhaný textilný material zo spodnej časti kapoty. Kuny vraj využívajú priestory pod kapotami áut ako prirodzené úkryty, v zimnom období aj ako zdroje tepla od motora,“hovorí zoológ Stanislav Harvančík.
„Údajne sa dajú v príslušných obchodoch zakúpiť odpudzovacie spreje pre tento účel,“poradil Stanislav Harvančík. Podľa skúseností šoférov odpudzujú kuny aj silné pachy a vône.

Poľovníci alebo ochranári? 

Podnety ani sťažnosti s kunami však neprináleží riešiť ochranárom. „Kuny (skalná aj lesná) patria medzi poľovnú zver a problémy s nimi majú riešiť poľovníci z príslušného poľovníckeho združenia,“ dodal Stanislav Harvančík zoológ správy CHKO Ponitrie a CHKO Dunajské luhy.

„V intravilánoch nie je možné zasahovať pre poľovníkov. Je to nutné riešiť na samospráve mimoriadnym povolením na lov cestou okresného úradu pozemkového a lesného,“ vysvetlil Imrich Šuba, riaditeľ kancelárie Slovenského poľovníckeho zväzu.

Zdroj: https://nitra.dnes24.sk