Najstarší známy voľne žijúci vták na svete je samica albatrosa, ktorú ornitológovia nazvali Wisdom, teda Múdrosť. Má minimálne 70-rokov a aktuálne dokonca vychováva na tichomorskom atole svoje ďalšie, už najmenej štyridsiate mláďa. O tejto rarite písal denník The Independent i svetové tlačové agentúry vrátane ČTK. Albatrosiu starú dámu monitoruje americká vládna agentúra pre ochranu rýb a divočiny USFWS (U.S. Fish & Wildlife Service).

Wisdom
Wisdom
Zdroj: tasr/ap

Túto konkrétnu samicu albatrosa laysanského ochranári prvýkrát okrúžkovali v roku 1956, keď jej vek odhadli na päť rokov. Odvtedy ju sledujú. Vracia sa pravidelne na tichomorský atol Midway, kde albatrosy vyvádzajú mláďatá. Albatrosy sú známe vytváraním dlhodobých monogamných párov, ale ako uviedla uviedla Beth Flintová z USFWS, Wisdom za život vystriedala viac partnerov, ktorých postupne prežila. Od roku 2010 tvorí pár so samcom, ktorého nazvali Akeakamai.

Wisdom doteraz vyviedla najmenej 40 mláďat
Wisdom doteraz vyviedla najmenej 40 mláďat
Zdroj: USFWS

Zoológovia sa dlho domnievali, že albatrosy sa dožívajú maximálne 40 rokov. No ukázalo sa, že sa môžu dožiť oveľa viac rokov. Tieto vtáky trávia až 90 percent života vo vzduchu alebo na mori, na pevnine sa len rozmnožujú, aj to nie každý rok. Samica po oplodnení znášajú zvyčajne len jedno vajce. Albatros laysanský (Phoebastria immutabilis) je rozšírený v severnom Pacifiku. Je to veľmi vytrvalý letec s rozpätím krídel 195 až 203 centimetrov a hmotnosťou 1,9 až 3,1 kilogramu.

Toto video je kompiláciou záberov najstaršieho známeho vtáka vo voľnej prírode. Ide o samicu albatrosa laysanského pomenovanú Wisdom, ktorá má minimálne 70 rokov a hniezdi na tichomorskom atole Midway. Sleduje ju americká vládna agentúra pre ochranu rýb a divočiny USFWS (U.S. Fish & Wildlife Service). Zábery sú z rokov 2013 až 2019.