V čase rodenia a liahnutia potrebuje zver i samotná príroda od nás predovšetkým pokoj a ochranu. Poľovníci každoročne na jar apelujú na turistov či zberačov lesných plodov, aby boli disciplinovaní a nerušili zbytočne obyvateľov lesov, polí a lúk. Nežiaducim javom, na ktorý treba opakovane upozorňovať, je takisto „zachraňovanie“ nájdených, domnele opustených mláďat. Matka mláďaťa sa však zvyčajne zdržiava v jeho blízkosti, vie o ňom a stará sa oň.

MATERINSKÁ LÁSKA
Príkladnú starostlivosť o svoje potomstvo môžeme pozorovať u medveďov. Keď je medvieďatám príliš zima, medvedica si ľahne na bok, mláďatá si pritlačí k telu a zahrieva ich aj dychom. Je to veľmi výrazná materinská láska. Pri obrane mláďat sa medvedica veľmi odvážne a odhodlane vrhne na útočníka.

.
.
Zdroj: Jozef Ferenec

Vie však byť na svojich miláčikov aj prísna. Napríklad keď sa im nechce pokračovať v pochode za potravou, keď sa boja vliezť do rieky či vyrušujú pri love. Vtedy idú hravé metódy výchovy bokom. Facka zľava, facka sprava a pätnásťkilogramové medvieďa letí až doprostred hlbočiny v horskom potoku. Ale zároveň začne aj celkom slušne plávať. Podobne riešia výchovu svojich mláďat aj iné zvieratá…

Autor: Jozef Ferenec

Celý článok nájdete v č. 5/2022 mesačníka Poľovníctvo a rybárstvo.

POTEŠTE SA POHĽADOM NA ROZTOMILÉ RATOLESTI NAŠEJ ZVERI - TU