Menu

Kvíz Rastliny a kvety sú krásnou súčasťou našej prírody. Viete ale rozlíšiť, ktoré z nich sú jedovaté? Otestujte sa!

Jesienka
Foto: Nový Čas Bývanie

21.2. 15:00 Ktoré rastliny sú liečivé a jedovaté zároveň? Rozoznáte, ktorá jarná rastlinka síce krásne vonia, no môže spôsobiť aj nemalé ťažkosti? Otestujte si svoje vedomosti v našom kvíze! Zd: vedanadosah

1/10 Ľudstvo odpradávna využívalo jedovaté látky z rastlín v malých množstvách na liečenie rôznych chorôb. Typickým príkladom je cudzopasné imelo biele. Výťažky z tejto rastliny majú:

2/10 Ďalším príkladom jedovatej a zároveň liečivej rastliny je u nás hojne rozšírený durman obecný. Priemyselne sa z durmanu vyrábajú liečivá, ktoré slúžia ako:

3/10 Prvé jarne kvietky má rád každý z nás. Či je to snežienka, fialka alebo konvalinka. Voňavá konvalinka však obsahuje aj jedovaté:

4/10 Ľuľkovec zlomocný má vo svojom názve niečo podozrivé. Už v 15. storočí zaznamenali otravy ľudí touto bylinou. Dá sa z nej získať alkaloid:

5/10 Vranovec štvorlistý je liečiva bylina, ale v surovom stave je jedovatý a s nepríjemným zápachom. Patrí do čeľade:

6/10 V horských pásmach rastie kýchavica biela Lobelova. Táto horská bylina sa veľmi podobá na horec bodkovaný, ktorého koreň sa vyluhováva v alkohole a je liečivý. Naopak kýchavica je jedovatá a jej latinský názov je:

7/10 Kokorík voňavý je trváca bielo kvitnúca liečivá bylina. Bohužiaľ, aj u nás boli zaznamenané otravy detí, ktoré z tejto byliny požili:

8/10 Ďalšou hojne rozšírenou rastlinou je lastovičník väčší. Už v stredoveku sa používalo žlté mlieko vytekajúce z rastliny na odstránenie:

9/10 Na celom Slovensku chránená elegantná veternica narcisokvetá obsahuje jedovatý alkaloid:

10/10 Za jedovatú rastlinu sa považuje aj veterník žltuškovitý, ktorý v marci až máji rozkvitne:

Hrať znova Ďalšie kvízy

Video