Menu

Kvíz Rastliny a kvety sú krásnou súčasťou našej prírody. Viete ale rozlíšiť, ktoré z nich sú jedovaté? Otestujte sa!

Jesienka
Foto: Nový Čas Bývanie

21.3. 13:15 Ktoré rastliny sú liečivé a jedovaté zároveň? Rozoznáte, ktorá jarná rastlinka síce krásne vonia, no môže spôsobiť aj nemalé ťažkosti? Otestujte si svoje vedomosti v našom kvíze! Zd: vedanadosah

1/10 Ľudstvo odpradávna využívalo jedovaté látky z rastlín v malých množstvách na liečenie rôznych chorôb. Typickým príkladom je cudzopasné imelo biele. Výťažky z tejto rastliny majú:

2/10 Ďalším príkladom jedovatej a zároveň liečivej rastliny je u nás hojne rozšírený durman obecný. Priemyselne sa z durmanu vyrábajú liečivá, ktoré slúžia ako:

3/10 Prvé jarne kvietky má rád každý z nás. Či je to snežienka, fialka alebo konvalinka. Voňavá konvalinka však obsahuje aj jedovaté:

4/10 Ľuľkovec zlomocný má vo svojom názve niečo podozrivé. Už v 15. storočí zaznamenali otravy ľudí touto bylinou. Dá sa z nej získať alkaloid:

5/10 Vranovec štvorlistý je liečiva bylina, ale v surovom stave je jedovatý a s nepríjemným zápachom. Patrí do čeľade:

6/10 V horských pásmach rastie kýchavica biela Lobelova. Táto horská bylina sa veľmi podobá na horec bodkovaný, ktorého koreň sa vyluhováva v alkohole a je liečivý. Naopak kýchavica je jedovatá a jej latinský názov je:

7/10 Kokorík voňavý je trváca bielo kvitnúca liečivá bylina. Bohužiaľ, aj u nás boli zaznamenané otravy detí, ktoré z tejto byliny požili:

8/10 Ďalšou hojne rozšírenou rastlinou je lastovičník väčší. Už v stredoveku sa používalo žlté mlieko vytekajúce z rastliny na odstránenie:

9/10 Na celom Slovensku chránená elegantná veternica narcisokvetá obsahuje jedovatý alkaloid:

10/10 Za jedovatú rastlinu sa považuje aj veterník žltuškovitý, ktorý v marci až máji rozkvitne:

Hrať znovaPochváľ sa výsledkom Ďalšie kvízy

Video

Fotopasca máj 2020
Fotopasca máj 2020

fotopríbeh

Fotopasca opäť nesklamala! Niektoré fotografie sú až neuveriteľné

Na umiestnenie foto pasce sme si vybrali miesto pri vode. Síce sme neočakával extra výsledok, preto bolo naše prekvapenie o to väčšie. Bobor, nutrie, srnec a mnoho iného. Pozrite sa na to spolu s nami!