Lov diviakov vo všetkých vekových kategóriách bez ohľadu na pohlavie je v súčasnosti povolený po celý rok. Príčinou je snaha o zastavenie, alebo aspoň spomalenie šírenia afrického moru ošípaných, ktorého prenášačom je diviak lesný. V príspevku z minulého týždňa sme si prezentovali jednoduchý postup pri odoberaní vzoriek a ich predkladaní na vyšetrenie AMO. Avšak v súvislosti s diviakmi netreba zabúdať ani na ostatné povinnosti užívateľa poľovného revíru, najmä pri sledovaní a monitorovaní klasického moru ošípaných a trichinelózy. Zasielanie vzoriek na vyšetrenie stále platí a riadi sa podľa nariadení jednotlivých regionálnych veterinárnych a potravinových správ na Slovensku. Odoberanie vzoriek na sérologické a virologické vyšetrenie klasického moru ošípaných, a takisto vzorky tkaniva na trichinelózu, sa týka prakticky každého poľovníka. Niektorí však po ulovení alebo nájdení uhynutej diviačej zveri nevedia presne, aké vzorky a na aké vyšetrenie treba odobrať. Prinášame praktickú pomôcku nielen pre začínajúcich poľovníkov.
Trichinelóza (obr. 1): Treba odobrať vzorku z bráničného piliera veľkosti minimálne 5 x 5 centimetrov.
Klasický mor ošípaných - KMO (obr. 2):
Na sérologické vyšetrenie je vhodná krv zo srdca alebo z veľkých dutých ciev. Krvná zrazenina musí mať minimálne veľkosť vlašského orecha.Virologické vyšetrenie: Zo zastrelených alebo uhynutých diviakov sú najvhodnejšie tkanivá mandlí, sleziny a obličiek. Okrem toho možno odobrať dve vzorky z iných lymfatických tkanív, ako sú zahltanové a príušné uzliny, ako aj lymfatické uzliny patriace k dolnej čeľusti alebo vzorky z dolnej časti tenkého čreva. Tkanivo z uvedených orgánov musí mať minimálne veľkosť vlašského orecha.
Odpreparovanie mandlí : Uloveného diviaka uložíme do chrbtovej polohy. Po oboch vnútorných stranách sánky vedieme hlboké rezy od brady až za hrtan (tesne za rozhraním hlavy a krku). Rezy vytvárajú klinovitý tvar. Uvoľníme jazyk smerom od brady k hrtanu, až kým sa neobjaví hrtanová príklopka. Na konci tvrdého podnebia tesne pred hrtanovou príklopkou sa nachádzajú mandle - dva útvary oválneho tvaru, asi 5mm hrubé, s drobnými jamkami na povrchu, ktoré odpreparujeme.
Odber sleziny (obr. 4): Slezina sa nachádza sa v blízkosti žalúdka. Je to elastický tmavočervený orgán jazykovitého tvaru s relatívne ostrými okrajmi.
Obličky (obr. 5): Nachádzajú sa v brušnej dutine, pod bedrovými stavcami. Sú fazuľovitého tvaru, na povrchu lesklé, hnedočervenej farby a zvyčajne sú obrastené tukom. Vzorka tkaniva zaslanej obličky musí obsahovať výrez kôrovej aj drieňovej časti.
Preprava vzoriek (obr. 6): Odobrané vzorky sa musia prepravovať v utesnených nádobkách zabraňujúcich pretekaniu. Dokumentačný materiál k tomuto príspevku sme získavali priamo v teréne bez dodržania určitých hygienických požiadaviek pri odbere vzoriek. Odporúčame preto, najmä v oblastiach, kde sa klasický mor ošípaných potvrdil, používať pri odbere vzoriek ochranné rukavice a striktne dodržiavať pokyny príslušných veterinárnych a potravinových správ. Odobraté a zabalené vzorky je potrebné uchovať pri 4 stupňoch Celsia a treba ich doručiť v čo najkratšom čase od odberu na príslušnú RVPS. Vzorky nesmú zamrznúť!
Ak ide o ulovené diviaky, prikladajú sa údaje o identifikácii vzorky (číslo značky ulovenej zveri), vekovej kategórii, pohlaví, správaní sa pred zastrelením, obsahu vzorky (zaslaných orgánoch), majiteľovi vzorky, okrese, katastrálnom území, kde bol diviak zastrelený (nájdený - uhynutý), poľovnom revíri, poľovnom hospodárovi, strelcovi, kto a kedy odobral vzorku. Uvedené údaje zapíše úradný veterinárny lekár do žiadanky na laboratórne vyšetrenie. Za správnosť údajov a obsah vzorky zodpovedá úradný veterinárny lekár z príslušnej RVPS. Zdroj: Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky