Jednu z najznámejších horských goríl v Ugande menom Rafiki zabili pytliaci. Polícia zatkla štyroch mužov, ktorým pri preukázaní viny za zabitie ohrozeného druhu hrozí doživotie alebo pokuta vo výške 4,8 milióna eur. Informovala o tom v piatok na svojej webovej stránke stanica BBC. Približne 25-ročný Rafiki bol vodcom skupiny 17 horských goríl v národnom parku Bwindi Impenetrable. Horské gorily sú považované za klenot Ugandy a sú populárnym lákadlom pre návštevníkov. Príjmy od turistov sú taktiež dôležitým zdrojom pre Ugandský úrad pre divokú zver (UWA).

Samotný Rafiki bol u návštevníkov veľmi obľúbený, keďže bol zvyknutý na kontakt s ľuďmi. Prvého júna však zmizol a jeho telo objavili na druhý deň. Tím UWA vystopoval podozrivého do blízkej dediny, kde uňho objavili poľovnícku výstroj. Muž sa priznal, že spolu s ďalšími troma ľuďmi lovili menšie zvieratá a Rafikiho zabili v sebaobrane, keď na nich gorila zaútočila.

Ilustračná foto
Ilustračná foto
Zdroj: getty images

Vyšetrovanie preukázalo, že Rafikiho zabili ostrým predmetom, ktorý mu prenikol do vnútorných orgánov. Očakáva sa, že štyria muži budú obvinení podľa zákona o ochrane prírody, ktorý bol schválený minulý rok. Počet horských goríl, ktoré žijú len v Rwande, Ugande a Konžskej demokratickej republike (KDR), je niečo viac ako 1000 a Medzinárodný zväz ochrany prírody (IUCN) ich klasifikuje ako ohrozený druh.