Veslonos čínsky bol jedným z dvoch zástupcov pradávnej línie, ktorá vznikla už v dobe pred asi sedemdesiatimi piatimi miliónmi rokov (tým druhým je veslonos americký). Jednalo sa o jednu z vôbec najväčších riečnych rýb, preukázateľne dorastal dĺžky 3,6 metra a vážil až 250 kilogramov, ale existujú aj veľmi dôveryhodná svedectvo, že ešte v nedávnej minulosti žili aj výrazne väčšie exempláre. Vďaka týmto rozmerom sa veslonos volal aj "král rieky". Ryba bola neškodným druhom, živila sa len drobnými živočíchmi, ktorí žijú na riečnom dne, pričom usadeniny rozrývali svojím unikátnym "nosom". O jeho živote  sa vie len málo, väčšinu ho trávil práve u bahnitého dna a k hladine sa príliš nepribližoval. Kvôli tomu tiež chýba dostatok fotografií tohto tvora.

Veslonos čínsky
Veslonos čínsky
Zdroj: ČTK

V Roku 2006 označil Červený zoznam IUCN tento druh za kriticky ohrozený. Podľa novej štúdie sa stal tent druh vyhynutým už roku 1993, v tom čase už neexistovalo dostatočné množstvo na to, aby sa druh vedel rozmnožovať.

Posledný živý bol zaznamenaný v roku 2003 a od roku 2009 už nie sú ani žiadne správy o pozorovaní, čo teraz privádza vedcov k tomu, vyhlásiť veľkú riečnu rybu za vyhynutú. "Na základe 210 pozorovaní veslonosov čínskych v rokoch 1981-2003 odhadujeme dobu vyhynutia na rok 2005, najneskôr 2010," uvádzajú biológovia v štúdii pre odborný časopis Science of the Total Environment. "Rešpektujeme model vytvorený expertmi z IUCN," dodávajú, "ale prijímame ho len s ťažkým srdcom."

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz