Fotograf prírody Peter Fodor mal už i tak bohatú zbierku snímok vtáčích druhov z obľúbeného Žitného ostrova. No veľkou výzvou bolo pre neho zaznamenať ešte zimujúce dravce. Pred pár rokmi sa vybral za kráľom lužných lesov, orliakom morským, ale poznajúc jeho nevyspytateľné správanie a opatrnosť, vraj by sa potešil aj myšiakom lesným. Na tento projekt sa vrhli viacerí zo skupiny, ktorá sa zaoberala fotografovaním prírody a monitoringom vzácnych druhov na Žitnom ostrove. Najskôr museli nájsť lokalitu, kde sa dravce pravidelne vyskytujú. Spomenuté orliaky morské sa držiavajú ďaleko od ľudských sídel. Dlhé roky ich síce pozorovali v okolí mŕtvych ramien Dunaja, ale prilákať ich k fotoúkrytu, nie je jednoduché. Myšiaky zasa často vídali posedávať na stromoch vedľa ciest, ale to zasa nebýva veľmi fotogenické prostredie. Pritom hľadali lokalitu, kam by to nemali ďaleko. Plánovali tam totiž vtáky pravidelne prikrmovať, aspoň dvakrát do týždňa, a to minimálne mesiac pred sezónou a aj počas nej. Bolo zrejmé, že kryt budú chcieť postaviť na niekoho pozemku, a tak navyše hľadali ochotného vlastníka, nezištného priaznivca fotografovania, s ktorým by sa dalo dohodnúť. Pre tieto limity pomerne rýchlo padol výber na lokalitu pri Gabčíkove. O priebehu napínavej akcie referoval čitateľom PaR:

Na rozhľadni: Sondovanie okolia pred príletom na návnadu
Na rozhľadni: Sondovanie okolia pred príletom na návnadu
Zdroj: Peter Fodor

„Výstavba krytu nám zabrala jeden chladný novembrový víkend. Zároveň sme začali s prikrmovaním. Opakovanou obhliadkou miesta sme zistili, že návnada mizne. Nebrali ju však len vtáky, ale podľa stôp aj líšky a túlavé psy. No našli sme pri návnade aj vývrat po vtákoch a vtáčí trus. Lákali sme ich kuracími drobkami, krkmi, a najviac sa nám osvedčili husacie chrbty. Asi po troch týždňoch prikrmovania sme začali vysedávať v kryte s nádejou, že prídu operení hostia. Teplo sálajúce z plynového horáka nás hrialo a zároveň bránilo zahmlievaniu skla, cez ktoré sme hľadeli von.

Prieskumník: Nesmelý prelet pred krytom
Prieskumník: Nesmelý prelet pred krytom
Zdroj: Peter Fodor

Výsledky tohto projektu sú dodnes dosť kontroverzné. Podarilo sa nám nafotiť to pravdepodobnejšie – myšiaky, žiaľ, nie vo vysnívaných pozíciách. Očakávali sme, že v tuhšej zime s množstvom snehu budú navštevovať náš kryt s aranžovanou obživou pravidelne a vo väčšom počte. Že sa občas napríklad nad návnadou poškriepia a vzniknú tak zaujímavejšie snímky. Väčšinou však niečo chýbalo. Buď sneh, alebo dobré svetlo, alebo na okolitých stromoch vysedával vták, ktorý sa dlho nemal k činu, ale svojim dominantným správaním už zďaleka odstrašil konkurenciu. Napriek tomu som za dve sezóny nazbieral fotky myšiakov v rôznych situáciách. No stále som veril, že lepšie zábery ešte prídu. Nehovoriac o orliakoch morských.

Opatrné orliaky: Prileteli až po dôkladnej obhliadke okolie krytu z neďalekého lesa.
Opatrné orliaky: Prileteli až po dôkladnej obhliadke okolie krytu z neďalekého lesa.
Zdroj: Peter Fodor

Smäd po fotkách orliaka morského nás napokon zaviedol do Maďarska, národného parku Hortobágy, kde ich už viac rokov s úspechom prikrmujú. Pri krmoviskách takisto vybudovali pohodlné kryty vhodné na fotografovanie. Lákajú množstvo fotografov z celej Európy. Počuli sme, že za jeden deň sa pri kryte vystrieda aj 30 vtákov. Príjmy z prenajímania krytov investujú do projektov v národnom parku. Záujem je veľký. My sme si kryty rezervovali už v lete na dva januárové dni.