Zásahový tím pre medveďa hnedého bude monitorovať pohyb medveďa, ktorý bol videný nielen v mestskej časti Dovalovo, ale v utorok 20. júla 2021 v ranných hodinách aj za rodinnými domami na ulici Kpt. Nálepku v Liptovskom Hrádku.

Obyvateľ mesta pri venčení psa spozoroval medvieďa, ktoré vybehlo spoza kríkov za rodinnými domami. Počul, ako sa medvedica rozbehla za medvieďaťom, ktoré utekalo pred psom.
Marek Murín, náčelník Mestskej polície v Liptovskom Hrádku

Pohyb medveďa na území mesta a mestskej časti Dovalovo monitorujú už približne mesiac. Videný bol aj v lesíku pri rieke Belá, čo je kataster susednej obce Liptovský Peter. Povinnosťou mestskej polície je situáciu monitorovať a poznatky hlásiť Zásahovému tímu pre medveďa hnedého, ktorý je ako jediný v tejto problematike oprávnený zasahovať.

Mestská polícia nemá kompetencie zo zákona zasiahnuť voči medveďovi, len keby priamo ohrozoval život a zdravie ľudí. Bol nám prisľúbený monitoring aj v nočných hodinách pomocou termovízie. Prijmú úvodné opatrenia a potom uvidíme, aký ďalší postup bude zvolený. Zásahový tím pre medveďa hnedého môže ako jediná zložka v prípade nevyhnutnosti požiadať Ministerstvo životného prostredia SR o odstrel. Zásahový tím musí postupovať v súlade so zákonom o ochrane prírody číslo 543 z roku 2002
Marek Murín - náčelník Mestskej polície v Liptovskom Hrádku

Mesto Liptovský Hrádok informovalo aj Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky a Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Liptovskom Mikuláši. Zároveň vyzíva obyvateľov k zvýšenej pozornosti.