Keď ju vidím kráčať po chodníku predo mnou, pripomína mi starého dedka s paličkou. Zastavuje sa, pootáča nápadne veľkou hlavou a na sebe má len krátky kabátik, ktorý neprekrýva ani polovicu bruška. Je to naša májka fialová (Meloe violaceus) alebo májka obyčajná (Meloe proscara­baeus). Obe patria medzi chrobáky z čeľade májkovitých (Meloidae). Sú to naše dva najbežnejšie druhy dovedna z tridsiatich piatich, ktoré žijú v strednej Európe. Ostatné sú však veľmi vzácne. Na celom svete je známych dokonca až 3 000 druhov tohto hmyzu.

Májka je jedovatá. Všetky májky sú schopné produkovať prudko jedovatý sekrét, ktorý obsahuje toxín kantaridín. Jeho účinky aj celková jedovatosť májok sú známe už od staroveku. Toxín obsahuje hemolymfa aj prídavné pohlavné žľazy. Pri podráždení májka vylúči z kĺbov končatín kvapky hnedo sfarbenej páchnucej jedovatej tekutiny. Kantaridín je prudko jedovatý a v odbornej literatúre som sa dočítal, že už tri stotiny gramu sú pre človeka smrteľnou dávkou. Zaujímavé však je, že na mnohé druhy hmyzu, napríklad žaby, vtáky, ježe a netopiere, nemá jedovaté účinky. Niektoré hmyzožravce dokonca májky s obľubou vyhľadávajú.

Pozor, jed!
Ďalej sa píše, že slávni lekári Hippokrates a Galenus používali v staroveku tento jed ako liek pri ochorení obličiek a vylučovacích orgánov. Kantaridín bol až do stredoveku významným liečebným prostriedkom. Získaval sa rozdrvením chrobákov.

Májka fialová môže byť modrofialová, fialová, alebo aj celkom čierna. Kým samica má veľké bruško a býva až tri centimetre dlhá, samec je o polovicu menší. Májka obyčajná je modročierna.

Samička májky znáša až 4 000 vajíčok, no len veľmi malé percento sa dožije štádia dospelosti. Larvy pri svojom vývoji prekonávajú zložitý proces. Z vajíčka sa vyliahne larva, ktorá má na nožičkách po tri háčiky – pazúriky a čaká na kvete na niektorý druh samotárskej včely. Bez včely by bol jej ďalší vývoj nemožný. Keď sa to larve podarí, dostane sa do včelieho hniezda, tam v bunke parazituje a pokračuje v ďalšom vývoji. Potom sa zakuklí, kukla prezimuje a na jar v prvých lúčoch slnka stretneme na cestičke krásnu májku. Veľmi veľa lariev májky sa však včely na kvete nedočká, a tak hynú.

Dospelé májky sa živia rastlinnou potravou. Niektoré som aj prichytil, ako obžierali kvetové lupienky či mladé lístky.