Zranený a vychudnutý rys, ktorý bol odchytený blízko obce Huslenky v chránenej krajinnej oblasti Beskydy a následne prevezený k veterinárnemu ošetreniu,uhynul. Röntgen ukázal, že bol postrelený a guľka uviazla tesne pri kolene. Rysov v tejto oblasti žije iba niekoľko desiatok, jedná sa o kriticky ohrozeného živočícha. Agentúra ochrany prírody a krajiny ČR a Hnutie DUHA preto podávajú trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, uvádza sa na www.selmy.cz

"Na pravdepodobne zraneného rysa upozornil bývalý lesník. Zviera bolo vystresované a vychudnuté, muselo trpieť bolesťou a hladom. Od roku 2000 je to už štvrtý rys, ktorý bol v oblasti Beskýd zastrelený pytliakmi. Rysov pritom v celých Beskydách žije len okolo desať, takže je to citeľná strata. Páchateľa sa zatiaľ nikdy nepodarilo nájsť. Vyzývame preto verejnosť, aby tentoraz - ak má nejaké podozrenie, informovali Políciiu ČR či AOPK ČR, "hovorí František Jaskula z Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR, riaditeľ Správy CKO Beskydy. "Podľa porovnania škvrnitosti srsti bol s najväčšou pravdepodobnosťou upytlačený rys Olda, ktorého sledujú pomocou fotopascí od roku 2012. Prvýkrát ho vyfotili ako deväťmesačné mačiatko, narodil sa na jar 2011. Olda sa teda dožil deviatich rokov. Jeho domovom boli Javorníky na česko-slovenskom pomedzí, kde sa počas monitoringu nafotil mnoho krát  a stal sa opakovane otcom niekoľkých mačiatok. Nie je bohužiaľ jediným rysom, ktorý sa znenazdania prestal objavovať na fotopascách. Bez stopy zmizlo v posledných rokoch len v Javorníkoch minimálne 5 dospelých rysov, ktorí sa nikdy už neobjavili. Pytliactvo je bohužiaľ vážny problém, ktorý ohrozuje krehkú populáciu rysov na česko-slovenskom pomedzí, "povedal Michal Bojda, koordinátor Beskydského monitoringu šeliem z Hnutia DUHA.

"V Českej republike žije rysov iba niekoľko desiatok a fakt, že niekto takto vzácne zvieratá strieľa, je naozaj hanebný. Nie je ale bohužiaľ novinkou, že šelmy a dravce sa u nás stávajú obeťami pytliakov - vlani bol nájdený zastrelený vlk blízkosti Konětopy na Mělnicku, na južnej Morave bolo za posledný mesiac otrávených niekoľko orlov a hají červených. Všetci dúfajú, že polícia tentoraz vinníka odhalí, hrozí mu až tri roky za mrežami. ,,Som presvedčený, že ak sa ho podarí vypátrať, bude to pôsobiť ako výstraha a mnohým zvieratám to zachráni život. Aj bez pytliactva to v našej krajine s hustou automobilovou premávkou nemajú ľahké, "vysvetľuje František Pelc, riaditeľ Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR. Pracovníci Mendelovej univerzity v Brne, ktorí sa tiež podieľajú na monitoringu rysov, mŕtve zviera previezli na Veterinárnu a farmaceutickú fakultu do Brna, kde bude vykonaná pitva.

Zdroj: www.selmy.cz

Zranený rys Olda po odchyte
Zranený rys Olda po odchyte
Zdroj: www.selmy.cz