Na stiahnutie reformy národných parkov, ktorou sa majú štátne pozemky previesť pod ochranárov, nie je dôvod. Pre TASR to uviedli predkladatelia návrhu zo všetkých koaličných strán. Na začiatku týždňa k stiahnutiu novely o ochrane prírody vyzvalo Združenie miest a obcí.

Predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina) hovorí, že stiahnutie reformy nie je v hre. Riešiť sa budú pozmeňujúce návrhy novely. „Sú tam niektoré ustanovenia, voči ktorým máme výhrady," uviedol. Podľa Karahutu chcú zmeniť plánovaný prechod všetkých chránených území a národných parkov pod správu Štátnej ochrany prírody SR, čo vníma ako problém. Zdôrazňuje, že treba technickú a legislatívnu prípravu. „Z pohľadu človeka z vidieka ide o významnú zmenu od roku 1989. Prevod pozemkov je zložitý proces a bude trvať veľa rokov," skonštatoval Karahuta.

Novela zákona o ochrane prírody prešla aj riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním. Poslanec Jaromír Šíbl (OĽANO) tvrdí, že pripomienky nemajú taký charakter, aby museli návrh stiahnuť z rokovania parlamentu. „Nie je našim záujmom robiť reformu národných parkov tak, aby vzbudzovala odpor verejnosti. Obyvatelia by mali byť prví, ktorí budú z reformy profitovať," povedal pre TASR.

Pokračovanie je na strane 2.