Kvôli porušeniu protokolu biologickej bezpečnosti sa na súd dostal aj veterinár. Na väčšine zo 194 fariem, kde sa doteraz vyskytla nákaza AMO, došlo k jej vypuknutiu počas letných mesiacov. Od roku 2014 sa vírus šíri aj vo východnom Poľsku.

Ako uvádza český portál AMO, počet fariem kde sa počas tohto roka vyskytla nákaza, vzrástol na päť. Minulý týždeň boli potvrdené ďalšie dve malé farmy. Väčšina z nich sa nachádza v provincii Warmia-Mazuria na severovýchode krajiny. Na farme žilo celkom 21 ošípaných, z ktorých štyri boli pozitívne na AMO a dve uhynuli. Pozoruhodné je, že sa chov nachádza vo veľkej vzdialenosti od ostatných fariem s výskytom nákazy. V máji bol AMO zistený v dvoch veľkých komerčných chovoch s 1 700 a 8 000 zvieratami.

Veterinárny lekár v provincii Lublin sa musel obrátiť na súd kvôli údajnému porušeniu protokolu biologickej bezpečnosti. V septembri 2018 chcel veterinár zavolať farmára kvôli výmene vzoriek  pre testovanie AMO. Veterinár však omylom zavolal novinára s rovnakým menom, ako má farmár. Novinár zverejnil prepis telefonického rozhovoru v jednom z najväčších týždenníkov v Poľsku. Nasledovalo trestné stíhanie veterinára a prípad je v štádiu riešenia.