Cieľom je zastaviť šírenie afrického moru ošípaných, ktorý sa objavil na západe Poľska pri hranici s Nemeckom po tom, ako sa rozšíril v chovoch na východe krajiny.Ardanowski uviedol, že navrhovaná nová legislatíva potrestá každého, kto bráni preventívnemu usmrteniu diviakov, ako napríklad environmentalisti. Uviedol tiež, že príslušný návrh zákona predloží v parlamente na prerokovanie v zrýchlenom režime v najbližších dňoch. Nebolo jasné, kedy by mohol nadobudnúť účinnosť, ak dôjde k jeho schváleniu.

Vírus iba pár dní dozadu, potvrdili u uhynutého diviaka v západnom regióne, kde sa nachádza taktiež mnoho prasacích fariem, približne 110 kilometrov od poľsko-nemeckej hranice. Oblasť ohradili, ale hromadný odstrel je nevyhnutný, zdôvodnil Ardanowski v rozhovore pre štátny rozhlas.

Africký mor ošípaných sa v Poľsku objavil vlani na východe krajiny a predpokladá sa, že sa rozšíril zo susednej Ukrajiny. Postihnutú oblasť ihneď ohradili plotom, ale nákaza sa rozšírila, v dôsledku čoho v Poľsku usmrtili približne 180 000 diviakov. Toto opatrenie kritizovali ochrancovia životného prostredia, ktorí sa tomu pokúsili zabrániť.

Zdroj: TASR