Brandenburský prokurátor chce obviniť poľovníkov za zabitie vlka, ktorý pred ich očami napadol poľovné psy. Z dôvodu  trestného stíhania WE varuje poľovníkov, aby nepoužívali lovecké psy v oblastiach, kde sa vlci vyskytujú. Oba zväzy vyzývajú nemeckú vládu, aj vlády jednotlivých spolkových krajín, aby vytvorili právne podmienky, ktoré by poľovníkom a kynológom zabezpečili právnu oporu - ako príklad uvádza Švédsko.

Poľovník nemal podľa štátneho zástupcu na vlka vystreliť!
Prípad sa odohral na začiatku roka 2019. Vlk napadol a vážne zranil niekoľko  psov počas poľovačky. Poľovník, ktorý bol svedkom situácie, najskôr tlieskal a vystrelil varovný výstrel, aby vlka zahnal. Nakoniec vlka zastrelil, pretože nechcel psy pustiť. Priebeh nešťastnej situácie potvrdilo niekoľko svedkov, veterinár dosvedčil zranenia uhryznutím. Obhajca Dr. Heiko Granzin prípad opísal ako jasný núdzový stav. Opačný názor však zastáva prokurátor. Podľa jeho právneho názoru by lovec nemal nikdy vystreliť - bez ohľadu na stav núdze. Obhajca to považuje za absurdné a mieni brandenburské prokuratúry obžalovať.

Poľovným psom je potrebné zabezpečiť ochranu, bez ich pomoci nie je poľovačka efektívna. WE a JGHV sú z výsledku súdu zdesení. Ak by takýto právny výrok zvíťazil, nemali by poľovníci naďalej používať lovecké psy na sliedenie, dohľadávku alebo dohľadanie zveri vo vlčích teritóriách. "Zákonodarcovia musia ihneď konať a vytvoriť jasné pravidlá pre podobné situácie," povedal podpredseda WE Helmut Dammann-Tamka. "Zákon stanovuje použitie dobre vycvičených  psov. Je preto neprijateľné, že nemôžu byť pri svojej práci chránení. Ďalšie majitelia psov budú čeliť hrozbe trestného stíhania, pokiaľ budú chcieť svojmu psovi pri vlčím útoku pomôcť, "dodal Karl Walch, predseda JGHV.Za príklad uvádzajú zväzy Švédska, kde poľovník môže vlka zastreliť, ak sa chystá napadnúť psami alebo hospodárske zvieratá. Musí sa však pokúsiť vlka zahnať krikom a varovnými výstrelmi, podobne, ako to urobil obvinený brandenburský poľovník.

Pes nemal proti vlkom šancu - ilustračná fotografia
Pes nemal proti vlkom šancu - ilustračná fotografia
Zdroj: Peter Niejepodstatne/Facebook


Bez vycvičených  psov nie je lov efektívny - najmä lov diviakov - a dohľadávanie  je nemožné. V Nemecku pripadá na každú piatu domácnosť jeden pes, celkovo približne 9,4 milióna zvierat. Oba zväzy sa obracajú na poľovníkov a ďalších majiteľov psov: "V prípade podozrenia na vlčí útok okamžite kontaktujte veterinára a nechajte si zaistiť vzorku DNA." Detekcia vlčích DNA je možná len v priebehu niekoľkých hodín. Dezinfekčné prostriedky na rany činia vzorky.Väčšina útokov vlkov na psy sa vyskytuje v Škandinávii od októbra do decembra - viac ako 600 v priebehu rokov 1995 a 2018. Podľa Nórskeho inštitútu pre výskum prírody bolo 400 z nich pre psa fatálnych. WE predpokladá, že počet útokov na psov sa zvýši aj v Nemecku.
Zdroj: svetmyslivosti.cz,podľa jagdverband.de