„Toto bol 5. ročník podujatia. Táto myšlienka prišla po vzniku Slovenskej poľovníckej komory a Obvodnej poľovníckej komory, aby sme začali organizovať poľovnícke dni. Prvé podujatie bolo vo Veľkých Teriakovciach, druhé bolo práve v Lesíku v Rimavských Zalužanoch, kde sme sa vrátili po troch rokoch,“ povedal pre Rimava.sk Vojtech Kovalčík predseda Obvodnej poľovníckej komory Rimavská Sobota, predseda regionálnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu v Rimavskej Sobote.

poľovnícke podujatie v Rimavských Zalužanoch
poľovnícke podujatie v Rimavských Zalužanoch
Zdroj: Marek Cirbus

Podľa jeho slov Lesík pri Rimavských Zalužanoch je nádherný areál, kde našli všetko, čo potrebovali na zorganizovanie tohto podujatia. „A hlavne je tu pekná príroda,“ doplnil. Mnoho návštevníkov – poľovníkov však na podujatie nedotiahla len príroda samotná. Ako ozrejmil predseda, komunita poľovníkov je veľmi súdržná. Slovenský poľovnícky zväz má približne 60 tisíc členov, je to 50-ročná organizácia. Je to veľmi silná organizácia a v rámci okresu Rimavská Sobota pri členstve viac ako tisíc členov máme iba jedného člena iného združenia v rámci Obvodnej poľovníckej komory,“ povedal Kovalčík.

poľovnícke podujatie v Rimavských Zalužanoch
poľovnícke podujatie v Rimavských Zalužanoch
Zdroj: Marek Cibus

Poľovníctvo však nie je len súdržnosť či vzťah k prírode, dokonca to nie je ani životný štýl. „Je to život. Samozrejme je to pozorovanie zveri aj ten odstrel, ale na prvom mieste je starostlivosť o zver, pochopenie ich životných štýlov a životného správania. A my sa musíme naučiť ako sa zver správa, aby sme ju mohli tým naším poľovníckym spôsobom uloviť. V Českej republike majú pre poľovníctvo lepší názov – myslivci. Je to odvodené od slova myslieť a my musíme prekabátiť zver, aby sme ukázali, že sme šikovnejší,“ dodal na záver Kovalčík.

Zdroj: https://www.rimava.sk