Kvôli zveri na vozovke vlani nikto nezomrel, predvlani išlo o jedného človeka a o rok skôr o štyroch ľudí. Podľa vyjadrenia Českomoravskej poľovníckej jednoty pre ČTK za tým stojí menšia intenzita dopravy. Poľovníci už skôr pritom uviedli, že v troch štvrtinách prípadov ide o stret so srnčou zverou. Pri kolíziách tiež často hynú zajace, ktoré ale nie sú evidované. Zhruba o 12 percent sa vlani znížil aj celkový počet dopravných nehôd, na 94 794.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Archív

"S ohľadom na koreláciu s celkovým poklesom počtu dopravných nehôd sa domnievame, že zníženie počtu stretov so zverou je daný najmä zmenšením intenzity dopravy. Rolu v znižovaní počtu nehôd so zverou zohrávajú aj poľovníci zriaďovaním takých opatrení, ako sú napríklad pachové, akustické či svetelné ohradníky ciest. To sa ale v tejto štatistike medziročne neprejaví, pretože ide zväčša o dlhodobú činnosť, "uviedol za Českomoravskú poľovnícku jednotu Vlastimil Waic.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Volvo

Podľa neho sú stavy zveri zvýšené iba lokálne a ich vplyv na počet stretov s vozidlami sa bude môcť posúdiť v lete, keď vyjde poľovnícka štatistika za uplynulý rok. "Tá tiež napovie, aký bude trend do budúcnosti," dodal.

VIDEO: Zrážky so zverou

Ročná aj denná doba pritom zohrávajú v pravdepodobnosti zrážky so zverou významnú úlohu. Pri srnčej zveri sú nehody najčastejšie v období ruje a na jeseň, z hľadiska dennej doby ráno a večer. Vlastimil Waic tiež upozornil na štúdiu, ktorá vznikla v spolupráci autorov z Centra dopravného výskumu v Brne a Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: www.ksta.de

"K maximu zrážok dochádza pri srnčej zveri v máji, a to krátko po západe slnka, zatiaľ čo pri diviakoch ide o október pred východom slnka a november približne štyri hodiny po jeho západe," píše sa v práci. Ako významný faktor, či zver úspešne prebehne cez komunikáciu, sa javí skúsenosť srnčej zveri a pokoj, respektíve rušenie zveri v okolí cesty. Pri ceste I. triedy s priemernou ročnou intenzitou dopravy okolo 15 000 vozidiel za deň na Českolipsku sledovali pohyb desiatich kusov zvierat. Komunikáciu prechádzali iba štyri jedince, pričom tri z nich boli zrazené.

Zdroj: ČTK