Pri vyšetrovaní pľúc ulovenej raticovej zveri bývajú pomerne častým nálezom červy. Takzvanú pľúcnu červivosť charakterizuje parazitárny zápal pľúcneho tkaniva. Pri prežúvavej zveri sú jednotlivé druhy pľúcniviek špecifické, ale niektoré parazitujú na viacerých druhoch jeleňovitých či aj na muflónoch. Výskyt tejto skupiny vnútorných parazitov pravidelne uvádzajú a dokumentujú vo svojich záverečných prácach študenti Lesníckej fakulty TU vo Zvolene pri témach zameraných na chov a starostlivosť o raticovú zver. V prípade diviačej zveri sú pôvodcami pľúcnej červivosti zástupcovia rodu Metastrongylus . V  našich podmienkach sa vyskytujú druhy Metastrongylus pudentotectus, M. confusus, M. apri (syn. M. elongatus) a  M. salmi.

Infikovanosť diviakov je u nás nerovnomerná, no miestne sa týka aj vyše 90 percent populácie
.

Samičky metastrongylov dorastajú až do 45 milimetrov, samčeky majú asi polovičnú dĺžku. Infikovanosť diviakov v našich populáciách je nerovnomerná, prevalencia dosahuje 5 až 90 percent, aj viac. Napríklad monitoring v Poľovnej oblasti J XXVIII Tribeč preukázal výskyt metastrongylov pri 25 percentách diviakov. V Poľovnej oblasti S II Malé Karpaty, lokalita M I v PR Javorina zasa poľovnícky hospodár a vedúci lesnej správy Ing. Marek Mlynárik stanovil na základe obhliadky úlovkov prevalenciu pľúcnej červivosti diviačej zveri na úrovni 20 percent. Na súvislosť metastrongylózy diviakov v lužných lesoch pri Gabčíkove a povodní na Dunaji upozornil dlhoročný lesník Štefan Csóka.

V sezóne po rozsiahlej záplave boli podľa neho nálezy zriedkavé oproti iným rokom, keď zaznamenávajú aj vyše 30 percentný výskyt. Túto súvislosť by bolo zaujímavé hlbšie preskúmať s ohľadom na úlohu dážďoviek ako medzihostiteľa. Metastrongyly na realizáciu životného cyklu totiž potrebujú medzihostiteľa, ktorým sú dážďovky. Diviak sa nakazí alimentárne požieraním infikovaných dážďoviek, larvy metastrongylov prenikajú stenou čreva a  krvným obehom sa dostávajú do pľúc, kde pohlavne dospievajú. Samičky kladú tenkostenné vajíčka, ktoré zver vykašliava a po prehltnutí sa dostávajú do jej tráviaceho aparátu. Odtiaľ sa s obsahom čriev vylučujú do prostredia.

Pokračovanie ako aj fotogaléria je na druhej strane!