Mestská polícia dostala informáciu, že na parkovisku pri plaveckom bazéne je zaparkované auto, v ktorom je zavretý poľovný pes, český fúzač. Pes v aute striedavo štekal, pobiehal po sedadlách a ňucháčom nasával pootvorenými bočnými okienkami čerstvý vzduch, uvádza stránka www.svscr.cz. Policajná hliadka po určitom čase vozidlo otvorila a psa vypustila von. Treba podotknúť, že pes nemal v aute k dispozícii ani vodu na pitie. Teplota v zaparkovanom aute môže za pár minút presiahnúť 50 oC, čo môže ohroziť zdravie psa.

PODOZRIVÝ Z TÝRANIA ZVIERAŤA

Približne po hodine od príjazdu policajtov prišiel majiteľ psa, ktorý uviedol, že si bol zaplávať v bazéne. KVS k celej záležitosti spracovala odborné vyjadrenie a dala podnet obecnému úradu obce s rozšírenou pôsobnosťou na prejednanie priestupku pre podozrenie z týrania zvieraťa. Chovateľovi hrozí v správnom konaní pokuta vo výške desatisícov českých korún.

Vozidlo stálo na priamom slnku.
Vozidlo stálo na priamom slnku.
Zdroj: svscr.cz

ODLIŠNÝ SYSTÉM OCHLADZOVANIA

V súvislosti s prehriatím zvieraťa v uzavretom aute je dobré zmieniť sa, že psy majú celkom odlišnú termoreguláciu než ľudia. Ich potné žľazy v nej nezohrávajú takmer žiadnu rolu a pri vysokých teplotách nemôžu ochladiť organizmus potením. To sa deje najmä prostredníctvom jazyka a ústnou dutinou. Pri zrýchlenom dýchaní sa ochladzujú prekrvené sliznice tlamy a vďaka tomu aj krvi. Súčasne pes vdychuje chladnejší vzduch a tým znižuje teplotu tela.

(Ilustračné video)

NENECHÁVAJTE V AUTE!

V čase dovoleniek mnoho chovateľov cestuje so záujmovými zvieratami v autách. Najmä pri dlhších cestách by mali robiť pravidelné prestávky a nechať zvieratá prebehnúť sa a dostatočne napiť vlažnej vody. Nikdy by ich nemali v horúcom počasí nechávať zavreté vo vozidlách, ani vtedy, keď im pootvoria bočné okienka, pripomínajú veterinárni odborníci.