Ešte pred pár týždňami zakazovali niektoré americké mestá či dokonca celé štáty používanie plastových slamiek a igelitových vreciek. Obmedzovali aj počty obalov na jedlá so sebou. Dnes je situácia úplne iná. Kvôli pandémii spôsobenej koronavírusom a zvýšeným hygienickým nárokom na mnohých miestach uvedené obmedzenia rušia z obavy, že opakované používanie obalov a slamiek môže prispievať k šíreniu nákazy, napísala agentúra AP. Guvernéri štátov Massachusetts a Illinois zakázali používanie látkových a sieťkových vreciek na ovocie a zeleninu v supermarketoch a občanov od ich používania odrádzajú.

ŽIVOTNÉ PROSTREDIE BOKOM

Štát Oregon a viac než polmiliónové mesto Albuquerque pozastavili zákaz plastových vreciek. Kvôli zákazu vychádzania, platnému na mnohých miestach v USA, narastá aj počet jedál, ktoré si ľudia objednávajú z reštaurácií domov. Kaviarne, ktoré sú ešte otvorené, nepovoľujú iné než jednorázové tégliky a slamky. Ochrancovia prírody sa preto obávajú, že pandémia len za niekoľko týždňov zvráti úsilie, ktorému sa roky venovali roky.

Foto
Foto
Zdroj: Internet

„Ľudia sa boja o svoje životy, o živobytie, ekonomiku, o to, či budú mať čo jesť. Životné prostredie tak ide na vedľajšiu koľaj,“ povedal Glen Quadros, majiteľ reštaurácie v Seattli. Sám stále používa obaly na jedlo z kompostovateľného materiálu, ktoré sú trikrát drahšie než ich plastová obdoba, hoci kvôli pandémii musel prepustiť 15 zamestnancov a prišiel o 60 percent tržieb. Netuší však, ako dlho bude môcť takto postupovať.

(Pokračovanie na 2. strane)