Na juhu Čiech v posledných mesiacoch pribúdajú prípady, keď vlky napadli ovce, uvádza ČTK. Ide predovšetkým o okolie Šumavy a Novohradských hôr, upresnila riaditeľka juhočeskej agrárnej komory Hana Šťastná. Chovatelia by podľa nej privítali, keby sa problematikou začali plošne na úrovni viacerých štátov zaoberať orgány Európskej únie. „Treba hľadať systémové riešenie, ktoré by platilo minimálne v celej Európskej únii, pretože vlk nepozná hranice. Navyše, ak zaútočí na chov, je potrebné okamžite hľadať včasnú kompenzáciu škôd,“ povedala H. Šťastná. Súčasné odškodnenie chovateľov považuje za nedostatočné, neuhradí ani priame náklady. Agrárna komora žiada preto vyplácanie náhrad v plnej výške.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: siepmann.net

PASTIERSKE PSY...

Ovčie stáda možno chrániť pred útokmi šeliem pomocou pastierskych psov. Ich obstaranie je však nákladné a trvá to niekoľko mesiacov až rokov, kým sa pes zžije so stádom a začne ho skutočne ochraňovať. Hrozí aj riziko, že pri vstupe turistov na pastvinu ich môže napadnúť. Zodpovedný za útok je pritom chovateľ. Plochu, na ktorej sa pohybujú ovce, môže farmár tiež oplotiť ohradníkom s elektrickým prúdom. Spodný drôt však musí byť maximálne 15 centimetrov nad zemou, čo si vyžaduje pravidelnú údržbu.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR

 

... A OHRADNÍKY

„Vieme ako rýchlo tráva rastie. Obvod nášho pasienku je osem kilometrov. Pokiaľ by som mal ohradník obsekávať, aby k nemu nerástla tráva, zaberie mi to niekoľko dní a najneskôr o dva týždne to musím zopakovať,“ priznáva farmár René Zimmel. Ten chová pri obci Muckov v Českokrumlovskom regióne 600 oviec. Od minulého novembra do súčasnosti mu ich vlky zabili 57. „Naposledy cez víkend. Nechceme si sťažovať, máme našu prácu radi. Ale poľnohospodári majú veľa povinností, a keď k tomu prirátame ešte tieto starosti, prestáva to byť zábava,“ konštatoval.

POHĽAD OCHRANÁROV

Podľa agrárnej komory by v budúcnosti mal byť možný aj tvrdší zákrok proti šelme. „Aby bol možný regulovaný odstrel aspoň tých najagresívnejších jedincov,“ doplnila Hana Šťastná. Vlk je ale celoeurópsky chránený a stále kriticky ohrozený druh. Naviac tam, kde sa vyskytuje, pomáha znižovať počty raticovej zveri. Premnožené diviaky a vysoká zver pritom podľa ochrancov prírody spôsobujú poľnohospodárom omnoho väčšie škody než vlky. Ročne na poliach spôsobia škody až za sedem miliárd českých korún.