Záchranná stanica v Zázrivej na Orave už 20 rokov zachraňuje poranené či choré voľne žijúce zvieratá. Zaoberá sa ich liečením, rehabilitáciou a návratom vyliečených jedincov do prírody. Medzičasom sa postarali už o vyše dvetisíc pacientov. Spomedzi druhov dominujú vtáky a z nich najmä dravce - orol skalný, myšiak lesný či sokol myšiar. Nasledujú cicavce, obojživelníky i plazy. Starali sa tu už aj o zranené vydry, ježkov, veveričky, ale aj o vĺčatá, rysa či mláďatá medveďov.

:
:
Zdroj: Jozef Jurík

„Vznikli sme ako stanica zameraná na záchranu orla skalného. Dnes vieme prijať každé zviera a situácia u nás kopíruje prírodu – s príchodom zimy dominujú vtáky, ktoré nemohli odletieť. Na jar  zase mláďatá rôzneho druhu. A celý rok zvieratá, ktoré sa zranili kvôli nám ľuďom – pri náraze do presklených budov, pri dopravných nehodách či pri zásahu elektrickým prúdom,“ bilancuje  Metod Macek, zakladateľ Záchrannej stanice v Zázrivej pri príležitosti jej pekného jubilea.

Záchranná stanica Zázrivá
Záchranná stanica Zázrivá
Zdroj: Záchranná stanica Zázrivá

Momentálne robia finančnú zbierku na rozšírenie stanice o malý lesík, ktorý má poskytnúť priestor najmä väčším druhom zvierat v čase rehabilitácie, chceli by priestor oplotiť a vybudovať tu i prístrešok a v návštevnej zóne by mali pribudnúť náučné prvky pre deti, ktoré stanicu v hojných počtoch navštevujú.

Náučný chodník
Náučný chodník
Zdroj: Záchranná stanica Zázrivá

Záchranná stanica v Zázrivej totiž plní okrem primárnej funkcie záchrany živočíchov aj funkciu vzdelávaciu, a to priamo v prírodnom prostredí, na čo slúži tiež náučný chodník.