Úrady už na drevorubačov vzniesli obvinenie. "Zdá sa, že sa pri práci opili, išli sa prejsť po lese a pobavili sa," uviedol jeden z ľudí, ktorý je s prípadom oboznámený, tvrdí pre denník Vladnews. Pripadalo im zábavné skúsiť prebudiť medveďa. Keď proti nim medvedica agresívne vyrazila, bránili sa motorovou pílou a zranili ju. Šesťtýždňovej Balu, Bonjovi a Bujan, ako ochrancovia pomenovali mláďatá, žalostne na matku volali. Tá však bola príliš vystrašená a už sa k mláďatam nevrátila. Incident sa odohral začiatkom marca. 

Medvieďatá to skoro neprežili
Medvieďatá to skoro neprežili
Zdroj: idnes.cz (profimedia.sk)

Mláďatá by bez jej telesného tepla v mraze uhynuli, takže bol zázrak, že ich včas našli správcovia lesa. Previezli ich do záchrannej stanice vo Tverskej oblasti, kde majú so starostlivosťou o medvede skúsenosti. Počas cesty do útulku, ktorá trvala jedenásť hodín, to mláďatá skoro neprežili.  Našli ich totiž na opačnej strane Ruska, pri mestečku Anučino v Prímorskom kraji ( neďaleko od Japonska alebo Severnej Kórey).

Tverskú záchrannú stanicu (asi 450 km severozápadne od Moskvy) zriadil Valentin Pažetnov.
Tverskú záchrannú stanicu (asi 450 km severozápadne od Moskvy) zriadil Valentin Pažetnov.
Zdroj: idnes.cz (profimedia)

"Jedia raz za tri a pol hodiny. Museli sme ich kŕmiť násilím. Jedno z medvieďat bolo zjavne pomalé a strácalo na hmotnosti. Pritom ich úlohou v tomto veku je hlavne jesť a spať, "opisuje odborník na voľne žijúce živočíchy Alexander Fedotov. Tverskú záchrannú stanicu (asi 450 km severozápadne od Moskvy) zriadil Valentin Pažetnov, v súčasnosti tam pracuje v podstate celá jeho rodina. Centrum zachraňuje, rehabilituje, vychováva a pripravuje osamelá mláďatá medveďa hnedého pre prežitie v divočine. Špecialisti centra vypúšťajú rehabilitovavané mláďatá do voľnej prírody a vykonávajú monitorovanie po prepustení, aby skontrolovali, či sa dobre prispôsobili svojmu prirodzenému prostrediu.

Zdroj: www.idnes.cz