V čase vzniku tu chovali takmer 100 moriek a približne 400 bažantov. Károlyiovské zveľaďovanie bažantnice pokračovalo za jeho syna Antona a neskôr vnuka Jozefa I., ktorý vo vtedajšej grófskej záhrade umiestnil 400 búdok pre kvočky na liahnutie bažantích vajíčok. Vtedy išlo o prevratnú novinku v chove bažantov. Takto odchovanými bažantmi zazverovali bažantnicu aj jej okolie. V práci úspešne pokračoval gróf Ľudovít I. i jeho syn Alojz, ktorý pôvodnú 10 650-hektárovú rozlohu bažantnice na vlastných pozemkoch rozšíril o 2-tisíc hektárov prenajatých pozemkov s poľovným právom od obce Slovenský Meder a malých vlastníkov pôdy.
NAHA SA VYPLATILA V roku 1863 sa majiteľom bažantnice stal už spomenutý Alojz Károlyi, ktorý výrazne prispel nielen k rozširovaniu územia, na ktorom sa vykonávalo právo poľovníctva, ale zaviedol aj dôslednú evidenciu ulovenej zveri a od roku 1867 aj zveri škodiacej poľovníctvu. Takýto rozľahlý a perspektívny revír začal spravovať po roku 1865 hlavný poľovný majster Štefan Somfai a po ňom až do roku 1900 Rudolf Bök. Ich úsilie prinášalo skvelé výsledky. Veď na porovnanie, roku 1865 tu ulovili 350 bažantov, ale roku 1880 už 2 754. V rokoch 1867 až 1897 bola štatistika úlovkov viac ako 246-tisíc kusov malej zveri.
Gróf Alojz bol častým hosťom aj na poľovačkách usporadúvaných anglickou kráľovskou rodinou. Jeho skúsenosti z poľovačiek po celej Európe ovplyvnili spôsob riadenia poľovníctva v Slovenskom Mederi, dnešnom Palárikove. V jeho šľapajach pokračoval yn Ľudovít II. a slávu bažantnice a poľovného hospodárenia dotiahol na úroveň, ktorá v tom čase nemala obdobu.
DUBY AJ DROPY Okrem chovu bažantov Károlyiovci zveľaďovali prírodné prostredie a venovali sa ďalším druhom zveri. Významným medzníkom bolo vysádzanie dubových porastov koncom 18. storočia. Vtedy, samozrejme, ešte nik netušil, že „Duby v bažantnici“ budú v roku 2001 vyhlásené za chránené stromy. Okrem malej poľovnej zveri sa gróf Ľudovít II. zaujímal o chov srnčej zveri, ktorej početnosť a kvalita rástli. Obhospodarovanie takého rozsiahleho revíru a bažantnice nebolo jednoduché, ale profesionálnym prístupom tu dosahovali bezkonkurenčné stavy. Napríklad v roku 1900 sa počty malej zveri odhadovali na 70- až 80-tisíc. Ročne ulovili 7-tisíc zajacov, 3- až 4-tisíc bažantov a 3-tisíc jarabíc. Historické údaje evidujú okolo roku 1910 na majeri Buffa aj dropy. Údajne až 400.
Pokračovanie je na strane 2.