Dôvodom tohto opatrenia sú škody, ktoré vlci spôsobujú chovateľom domácich zvierat. Ministerstvo životného prostredia v spolupráci s ministerstvom poľnohospodárstva pripravuje pohotovostný plán pre extrémne situácie. Uviedol to vo štvrtok minister životného prostredia Petr Hladík (KDU-ČSL).

"V posledných rokoch sa vlk vracia do prírody, kam patrí. Ako vrcholový predátor pomáha napríklad regulovať premnoženú zver, ktorá poškodzuje lesy a spôsobuje škody poľnohospodárom," zdôraznil. "Je však potrebné byť pripravený aj na prípady, keď niektoré vlky môžu predstavovať riziko," dodal Hladík podľa novinky.cz

Vlci v posledných rokoch spôsobili škody poľnohospodárom a chovateľom oviec a kôz napríklad v Beskydách. Len v minulom roku požiadalo 76 poľnohospodárov o náhradu škody za 184 zvierat, ktoré boli strhnuté vlkom. Úrady im škody preplácajú. Moravskosliezsky krajský úrad vlani vyplatil 1,3 milióna českých korún (55 tisíc eur).

Pohotovostný plán predpokladá zriadenie regionálnych pohotovostných štábov, ktoré budú posudzovať správanie konkrétnych šeliem a navrhovať ďalší postup. Môžu tiež rozhodnúť o odstrašení alebo v krajnom prípade o odstránení daného vlka.

Do Českej republiky zasahuje osemnásť území vlčích svoriek a niekoľko ďalších území obývajú jednotliví jedinci alebo páry. Ide najmä o pohraničné oblasti.