Ak chceme našim štvornohým či okrídleným susedom pomôcť prečkať toto náročné obdobie, mali by sme im v prvom rade zabezpečiť prístup k vode.

Rozmiestnite po záhrade alebo na balkón plytké nádoby s vodou, kde sa môžu operenci osviežiť. Toto obdobie je zvlášť náročné pre vtáky. Tie sú veľmi náchylné na nedostatok vody, ich organizmus sa rýchlo prehreje a dochádza ku kolapsu z tepla. Jún je obdobím výchovy mláďat a tak vtáčí rodičia musia svojim mláďatám zabezpečiť dostatok potravy a vody. Pri týchto aktivitách sa stáva, že vtáci zaujatí zháňaním potravy si nevšimnú presklenné plochy a narazia do nich. Sú dva druhy sklených prekážok pre vtáky.

Transparentné sklo predstavuje problém z dôvodu priehľadnosti a to najmä v miestach, kde je za sklom vidieť okolitá krajina. Typickým príkladom sú presklené zastávky MHD, prístrešky na nákupné košíky, presklenia spojovacích chodieb a podobne. Vtáky v snahe preletia cez prekážku a na druhú stranu narážajú do presklenia a následne uhynú alebo sa zrania.

Reflexné sklo dokonale odráža okolitú krajinu a vtákom evokuje voľný priestor, prípadne pri odraze okolitej vegetácie bezpečné miesto na úkryt. Následne vtáky v snahe letieť do tohto priestoru do presklenia narážajú.

Tieto problematické miesta je najlepšie ošetriť nálepkami na sklo, ktoré veľký priehľadný povrch rozčlenia a tým sa stanú viditeľnejšie pre vtáky.