V obci Príslop vzbudil pozornosť medveď. Vraj v noci navštívil dvor chovateľa kôz. Štátna ochrana prírody vyjadrila pripravenosť pre medveďa hnedého sú pripravení zmobilizovať zásahový tím. Ako informovala TV Joj, nevítanú návštevu na dvore mal šesťdesiatjeden ročný pán Ladislav, ktorý chová kozy dlhé roky, ale ako vraví, doposiaľ takého návštevníka na dvore nemal.

Ilustračné
Ilustračné
Zdroj: Cecilia Fabiano/LaPresse via AP

"Prídem ráno, pozerám, búda rozbitá. Pravdaže, hneď som volal starostovi, starosta neverím, vravím, tak poď pozrieť. To vlk neurobí ani rys, jedine medveď," povedal Ladislav Kuzma v spravodajskej relácii. Poukazal na škrabance po jeho pazúroch. Vnútri bol aj plechový súdok, na ktorý zrejme stúpil a preliačil ho.  Bývalý lesník to vidí jasne, štátni ochranári boli pred fyzickou obhliadkou miesta činu vo vyjadreniach zdržanlivý. "Pokiaľ sa tam nepôjde pozrieť náš pracovník, nemôžeme s istotou povedať, či to bol medveď," uviedol ešte minulý týždeň poverený riaditeľ správy Národného parku Poloniny Marián Gič.

Ilustračné
Ilustračné
Zdroj: wikipedia.org


Hneď za dvorom, kde došlo ku škode, je les a podľa chovateľa nočný návštevník zrejme vošiel k nemu cez bráničku pre kozy. "Takto bolo otvorené, kozy chodili cez tú bránku hore-dole," opísal pán Kuzma. Inak má dom i sad oplotený. Šelma prišla do dvora v noci. Výdatne pršalo, čo ju zrejme zobudilo. Neskôr nasledovalo prudké ochladenie. Medvede nemajú pravý zimný spánok. Keď zimy nie sú príliš tuhé, respektíve pri teplotných výkyvoch, občas vychádzajú z brlohov. Podľa Mariana Giča sa dokonca vedia aj v tej najtuhšej zime prejsť a trochu prevetrať. "Bol navyše veľmi silný rok na bukvice, aj to môže mať vplyv na to, že niektoré medvede nehibernujú celé obdobie a sú aktívne aj v zime," doplnil Martin Haring zo zásahového tímu na Medveďa hnedého.

Ilustračné
Ilustračné
Zdroj: ROSLAV SLAŠŤAN

"Po tej návšteve zamykám aj veľké brány, aj malú a tam dám kladku. Už som si objednal fotopascu. Mám plynovú zbraň, tak ho poplaším," zastrájal sa pán Kuzma. Vraví, že na prítomnosť divej zveri je zvyknutý. Líška vraj k nemu chodí až pod dvere, jelenica chodievala celú zimu na jablká a prehadzoval jej ich na druhú stranu plota. Spomenul pre sme.sk, že vlani na päť metrov prišiel k jeho kozám aj vlk a odplašil ho výstrelom. Priamy stret s medveďom by však vraj neriskoval. Určite by som nešiel von,“ hovorí.
"Ak sa medveď nachádza už v záhrade, ľudia by mali kontaktovať správu národného parku a políciu. Ide o našu najväčšiu šelmu, netreba do medveďa nič hádzať, ani ho provokovať, aby neprišlo ku konfliktu či k nečakanej reakcii, nebodaj k útoku. Najlepšia pomôcka pri obrane je medvedí sprej," odporúča Martin Haring zo zásahového tímu. Pokiaľ ide o plynovú zbraň, radí ju použiť možno ak ešte medveď nie je na dvore a len sa motá okolo, takže má únikovú cestu.
"Najlepšia rada, ak zbadáte medveďa na dvore, je nevychádzať z domu. Budeme situáciu sledovať, ak to bude potrebné, príjmeme opatrenia. Zmobilizujeme zásahový tím pre Medveďa hnedého, ktorý pôsobí v rámci Slovenska," informoval poverený riaditeľ Marián Gič.

Ilustračné
Ilustračné
Zdroj: ROSLAV SLAŠŤAN

Je možné, že medvede sa už celkom „prebúdzajú“. Už začiatkom februára v lese medzi Kozelníkom a Banskou Belou v okrese Banská Štiavnica napadol jeden medveď 27-ročného muža na prechádzke. Ťahal ho vraj zo dvadsať metrov. Napadnutý si po útoku zavolal sám pomoc, vlastnými silami sa ešte dostal na cestu, kde ho našla posádka, ošetrila a s poranením stehna transportovala do nemocnice.