Zástupcovia oboch organizácií o tom informovali včera na tlačovej konferencii. Návrh zákona podľa nich uprednostňuje poľovné práva pred právami poľnohospodárov. Zároveň obmedzuje hospodárenie vlastníkov pôdy. Informuje o tom vo svojej správe agentúra SITA a viaceré médiá.
 

Farmári žiadajú ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, aby celý zákon z legislatívneho procesu stiahla. Súčasný návrh zákona podľa Spolku farmárov Slovenska a Vidieckej platformy zhoršuje nerovnováhu medzi poľovníkmi a poľnohospodármi, ale aj nerovnováhu ekosystému. "Poľovné práva sú v tomto návrhu nadradené zákonom poľnohospodárstva. Zákon požaduje od farmárov ďalšie povinnosti a nové sankcie. Očakávame, že vládny návrh zákona o poľovníctve bude mať nové znenie," uviedla podľa agentúry SITA na tlačovej konferencii Anna Balková zo Spolku farmárov Slovenska.

Vidiecka platforma a ďalšie poľnohospodárske združenia sa snažili zákon pripomienkovať, no neúspešne. "Zákon je v tomto znení neprijateľný pre farmárov a je pre nás ranou pod pás. Zákon sme sa snažili pripomienkovať, ale nebola akceptovaná ani jedna naša pripomienka," citovala agentúra SITA Tibora Papša z Vidieckej platformy.

Predseda Únie regionálnych združení vlastníkov lesov Milan Ovseník, ktorý sa takisto zúčastnil včerajšej tlačovej konferencie, v statuse na sociálnej sieti zverejnil obsiahle stanovisko Únie k návrhu zákona o pošovníctve, z ktorého vyberáme:

„Situácia v lesoch, ktorý je prirodzeným domov voľnej žijúcej zveri, regulovanej štátnou politikou a zákonom je alarmujúca, premnožená zver je po podkôrnikovi ďalšou oblasťou, s ktorou si už drobní lesofarmári nevedia sami poradiť. A preto potrebujú pomoc - od štátu v podobe spravodlivej právnej úpravy poľovníctva, ktoré má na Slovensku bohatú tradíciu.

Práve preto sme využili ponuku Vidieckej platformy a Spolku farmárov Slovenska, zastupujúcich drobných farmárov verejne na tlačovej konferencii povedať svoje výhrady voči návrhu nového zákona o poľovníctve.

Po viac ak dvojročnej spoločnej práci v pracovnej skupine pripravujúcej na pôde ministerstva túto legislatívnu normu, do ktorej nás prizval rezort pôdohospodárstva od počiatku, sa mnohé v legislatíve vylepšilo. Avšak to najpodstatnejšie - právna istota na ochranu súkromného majetku zostala nedoriešená.

Veď predsa nemôžeme zotrvávať na postupoch minulosti ak vidíme, že sa neúmerné škody vplyvom voľne žijúcej zveri na lesnom pozemku lesofarmárovi skutočne stala. Aké? Olúpaná kôra na mladých stromoch, vysadených v rámci zákonnej povinnosti upravenej v lesnom zákone obnovovať staré porasty, ktoré po krátkom čase napadne škodca, či zlomí vietor. ČI každoročne na jar pozorované celoplošné odhryzy malých stromčekov z prirodzeného zmladenia lesa, ktoré cez zimu vykukli nad snehovú pokrývku. A nie a nie vyrásť. Lebo sú každú zimu obhryzené.

Zver patrí do hory a aj toto patrí k procesom v horách. Ale v primeranej miere, pričom to určite nepatrí do hory, ktorú chceme mať zdravú, odolnú voči klimatickým zmenám, druhovo rozmanitú, vypestovanú z prirodzeného zmladenia.