K útoku medveďa na lesného taxátora Ondreja, ktorý spolu s kolegami mapoval lesné porasty, došlo okolo 16.00 h, v časti Hodoň v Domanižskej Lehote, približne 200 metrov od lesnej hájovne. Podľa starostu Františka Matušíka ide o lokalitu, kde pravidelne chodia turisti na bicykloch a za prírodou.

“Tento pán prechádzal lesným porastom a zrazu pred sebou uvidel na 20 metrov medveďa, ktorý sa pred neho postavil. Muž našťastie nespanikáril a začal pomaly cúvať. Urobil tri kroky dozadu, no medveď po ňom skočil. Vraj to trvalo asi dve sekundy, nestihol vytiahnuť ani sprej, ktorý mal zavesený na boku a zápasil s ním asi 5 minút,” opisuje chvíle hrôzy Matušík.

Ondreja napadol medveď v Strážovských vrchoch.
Ondreja napadol medveď v Strážovských vrchoch.
Zdroj: reprofoto TV Markíza

Hneď na to šelma odišla, medzitým napadnutý muž zavolal cez vysielačku kolegom a povedal im čo sa stalo. “Vtedy sa medveď ešte raz vrátil, pán zostal ležať ticho na zemi, pozrel sa naňho či žije a keďže bol ticho, odišiel a útok nezopakoval. Dostal sa na cestu, kde poňho prišli kolegovia, zviezli ho do dediny a prišla sanitka,” hovorí starosta s tým, že muž má poranené stehno, je doškriabaný, museli mu zašívať prsty a ruku má v sadre.

Podľa neho však nejde o prvý prípad stretu človeka s medveďom v ich obci. Pripomína prípad z minulého roka, kedy medveď napadol poľovníka a dohrýzol ho, ten našťastie prežil, no s trvalými následkami. “Aj dva týždne dozadu mal jeden lesný inžinier problém, ale v inej lokalite. Tiež naňho vybehla medvedica s malými, no našťastie ho len zastrašila,” doplnil.

Čo je primárnym problémom schádzania medveďov, si prečítajte na ďalšej strane >>>