Nákaza AMO sa za hranicami Slovenska rapídne šíri a denne pribúdajú nové prípady. Slovensku sa vďaka disciplíne chovateľov, poľovníkov a spotrebiteľov, podarilo šírenie nákazy zastabilizovať. Stačí však, aby jeden z nás bol nezodpovedný a dopad na zdravie zvierat, ich život a existenciu slovenských fariem, môže byť fatálny. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá síce nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat, ale je veľkou hrozbou pre chovy ošípaných a diviačiu zver!

Vyzývame preto obyvateľov, aby preferovali nákup živých ošípaných, krmovín, bravčového mäsa a produktov zo Slovenska, kde máme overený funkčný systém dohľadu, od farmy, až po pult predajne! 

V okolitých krajinách len v tomto kalendárnom roku zaznamenali už viac ako 7 200 potvrdených prípadov AMO. Najviac prípadov je potvrdených v Poľsku (2000 prípadov) a viac ako 1300 prípadov zaznamenali v Maďarsku. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom

Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR/Facebook