Po viac ako sto rokoch sa zdivočelé ovce túlali po odľahlých lesoch východne od Lüneburgu v oblasti Göhrde. Teraz muflóny zmizli. "To sa dalo očakávať - ​​až príde vlk, muflón zmizne," hovorí Peter Pabel, 56-ročný odborník na zver, poľovník, lesník a konzultant vlčej problematiky.

Krátky šprint a záchrana na skalách
Muflóny nemali čas sa prispôsobiť vlkovi, ktorý sa vrátil do Nemecka. Keď sa jeden zo šedých lovcov blíži, začne muflón rýchlo utekať, ale potom sa zastaví. Vo svojej domovine, ktorou je Korzika a Sardínia, sa zvieratá dokázali zachrániť na skalách, ale v nížinách túto možnosť nemajú.
"Posledného muflóna som tu videl na jeseň 2017," hovorí Pabel. "Pôvodne ich tu bolo až 300, potom prišiel vlk. Išlo to neuveriteľnou rýchlosťou. Do troch rokov vyhladil celú populáciu. "

Odchyt muflónov zlyhal
Pabel sa pokúsil muflóny odchytiť, ale všetky pokusy zlyhali - muflóny boli príliš chytré a vďaka vlkom aj veľmi plaché. "Vyskúšali sme šesť metód odchytu, vrátane sietí, nič nefungovalo," hovorí Pabel. "Dokonca ani pokusy zhromaždiť zvieratá s pomocou dobrovoľníkov nevyšli."
Na pasce boli inštalované kamery. Pabel ukazuje, čo zachytili. Namiesto muflónov oňuchával pasce ich protivník - vlk, vždy bol blízko, ale spoznal, že mu hrozí nebezpečenstvo. "Vojnu proti vlkom ale nepovediem," hovorí Pabel. "Ja sám som vlčím poradcom a mám k vlkom pozitívny vzťah."

Muflón bol v Nemecku vypustený
Pre mnoho lesníkov a majiteľov lesov v Nemecku nie je muflón vítaným návštevníkom, pretože škodí ohryzom kôry. Na mäkkých pôdach máva navyše problémy s raticami.
"To síce nebol v Göhrde problém kvôli suchej, piesočnatej pôde, ale pravdou je, že ho do prírody priviedol človek - a tak to dopadlo, ..." zamýšľa sa Pabel.
Zvieratá boli v posledných storočiach vysadené v niekoľkých krajinách ako lovná zver v parkoch a lesných porastoch, zatiaľ čo vo svojej domovine boli už silne ohrozené. "Iba vypustenie v kontinentálnej Európe zachránilo muflóny pred vyhynutím," uvádza nemecký Spolkový zväz pre ochranu životného prostredia a ochranu prírody v Bavorsku.
Stavy v celom Nemecku boli pred niekoľkými rokmi odhadnuté na 8000 kusov. Dnešné stavy však nie sú známe. Na západe a na juhu Nemecka, kde je vlk vídaný len zriedka, je počet muflónov stále vysoký.

Muflóny sú ohrození aj v iných častiach krajiny
Ale ako to vyzerá v oblastiach, kde je veľa vlkov? Po zjednotení Nemecka sa vlci usadili v Sasku. Prvá svorka sa vytvorila v Lužici a muflóny tu úplne zmizli.
V Dolnom Sasku je podľa odhadu zemského poľovníckeho zväzu asi 250 vlkov, ale muflóny stále v niektorých lokalitách prežívajú.

Muflóny nemajú veľkú podporu
"Ak sa vlk rozšíri po celej krajine, nemožno očakávať, že populácia muflóna prežije," zhŕňa odborník na ochranu prírody Sebastian Kolberg. Pripúšťa však: "Nemožno vylúčiť, že malé ostrovčekovité výskyty pretrvajú na vhodných stanovištiach so suchými a skalnatými pôdami."
"Ak chcete zachrániť muflóny, musíte niečo urobiť včas," varuje lesník Peter Pabel po skúsenostiach v Göhrde.

"Aby sa zabránilo úplnému vyhynutiu, Nemecko podporuje snahy o zaistenie genetických zdrojov muflónej zveri v Dolnom Sasku," dopĺňa Lotta Cordes, hovorca ministerstva životného prostredia.
"Pokiaľ chcete výskyt muflónov geneticky zaistiť, musíte sa zaujímať o úlovky muflónov ešte pred návratom vlkov," radí Pabel.
A ako reagujú poľovníci? "Lov v Nemecku musí byť trvalo udržateľný," hovorí Torsten Reinwald z Nemeckého poľovníckeho zväzu. "Ak sa rodí menej mláďat, než aká je u druhu úmrtnosť, potom by sa druh nemal strieľať," zdôrazňuje. "V zoologických záhradách chováme exotické zvieratá, ako sú snežné leopardy, ktorým hrozí vyhynutie, ale o muflóny sa moc nestaráme."

Zdroj: http://www.svetmyslivosti.cz