Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa nestotožňuje s vyhláškou k zákonu o ochrane prírody, ktorú vo štvrtok podpísal minister životného prostredia Ján Budaj. Vyhlásenie vlka dravého za chránené zviera vraj rešpektuje. Problémom má byť obmedzenie využívania poľnohospodárskej a lesnej krajiny, s ktorým nesúhlasí. Agrorezort žiada envirorezort o nepublikovanie tejto vyhlášky v zbierke zákonov až do odstránenia rozporov. Informovala o tom agentúra TASR s odvolaním sa na hovorcu agrorezortu Daniela Hrežíka.
"Zdôrazňujeme, že zaradenie vlka dravého medzi chránené živočíchy rezortu pôdohospodárstva neprekáža, kompletne znenie vyhlášky však môže mať negatívny dosah na rozvoj krajiny a je v rozpore s ďalšou legislatívou," vyjadril sa agrorezort. MPRV negatívne vníma rozhodnutie podpísania vyhlášky ako celku. "Ministerstvo životného prostredia tak učinilo napriek mnohým, zásadným a pragmatickým pripomienkam zo strany poľnohospodárov, chovateľov, včelárov, lesníkov a samotného rezortu pôdohospodárstva," tvrdí D. Hrežík s tým, že to bude mať negatívny vplyv na podnikateľské a chovateľské prostredie nielen na vidieku, ale aj na celkový rozvoj krajiny, pôdohospodárstva a potravinárstva. Podľa agrorezortu počas prípravy vyhlášky chýbala odborná diskusia a po medzirezortnom pripomienkovom konaní zostali rozpory.

Čierny Balog, lesnícky skanzen
Čierny Balog, lesnícky skanzen
Zdroj: JÁN DZÚR, ČT, ČHŽ

Pokiaľ ide o vlka, očakávajú, že MŽP sa bude k vlkovi správať zodpovedne, začne s jeho monitoringom a výsledky z neho zverejní. Minister životného prostredia Ján Budaj podpísal vyhlášku k zákonu o ochrane prírody symbolicky na Deň Zeme - 22. apríla. Vyhláška okrem iného zaraďuje vlka medzi chránené živočíchy so spoločenskou hodnotou 3000 eur a určuje podmienky pre chovateľov kôz či oviec, ako by mali chrániť zvieratá pred útokom vlka.

Prevenciou pred škodami na ovciach je aj používanie pastierskych psov a ohradníkov.
Prevenciou pred škodami na ovciach je aj používanie pastierskych psov a ohradníkov.
Zdroj: Shutterstock

Na prípadné jednotlivé odstrely bude výnimku udeľovať ministerstvo životného prostredia. "Musíme sa snažiť žiť v krajine, v ktorej budú mať ony aj my svoj životný priestor," uviedol J. Budaj. Vyhláška obsahuje aj ďalšie opatrenia, ktoré podľa envirorezortu majú pomôcť prírode a uľahčiť ochranu bezzásahových území.