Problematikou sa zaoberajú, v Kľačne boli opakovane. TASR o tom vo štvrtok informovala manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Kristína Bocková.

"Zásahový tím pre medveďa hnedého situáciu v okolí obce Kľačno monitoruje. Vyskytuje sa tam niekoľko problémových jedincov medveďa hnedého, ide najmä o medvedicu s malými," uviedla Bocková.

Odborníci z tímu sú podľa nej v úzkom kontakte s miestnou samosprávou, ako aj občanmi. "Medvede sa opakovane objavujú v blízkosti záhrad, kde vyhľadávajú potravu v podobe ovocných plodov a spôsobujú škody na hospodárskych zvieratách," ozrejmila.

Do obce prišli členovia zásahového tímu aj 29. júla. "Ich služobný výkon marila skupina občanov obce, ktorá vo večerných hodinách rušila priebeh plánovaného odchytu medveďa. Skupina strieľala, pokrikovala, jazdila motorovým vozidlom a hádzala petardy v okolí zásahu. Zásah bol z tohto dôvodu prerušený," priblížila manažérka pre komunikáciu ŠOP.

Na mieste bol podľa nej zásahový tím aj 1. augusta, keďže dostal hlásenie o výskyte uviaznutého medvieďaťa v krovinách. "Členovia tímu v spolupráci s miestnym poľovným združením medvieďa oslobodili," doplnila.

Medveď prišiel na dvor jedného z rodinných domov aj vo štvrtok nadránom, poškodil tam králikáreň a zabil jedného králika, uviedli trenčianski krajskí policajti na sociálnej sieti. Zároveň vyzvali obyvateľov a návštevníkov Kľačna i jeho okolia na ostražitosť.

"Situáciu v obci zásahový tím naďalej monitoruje, bezpečnosť občanov je pre nás prvoradá. Z dôvodu podozrenia na opakovanú snahu marenia výkonu však nebudeme o plánovanom zásahu podávať podrobnejšie informácie," zdôraznila manažérka pre komunikáciu ŠOP.

Koľko problémových medveďov už odstránil  zásahový tím? Viac na druhej strane.