V rámci výskytu ide o netradičnú lokalitu. Obce v okrese vyzývajú ľudí na opatrnosť.
„Obec informovala občanov. Potom som kontaktovala starostov okolitých obci aj základnú školu, kde naše deti tiež chodia, pretože majú krúžky a v poobedňajších hodinách využívajú aj poľnú cestu,“ priblížila starostka Dolného Trhovišťa Stanislava Zacharová podľa RTVS.

Výskyt medveďov na západnom či južnom Slovensku nie je častý, avšak nie je ani výnimočný. Napríklad vlani videli medvede aj v okolí Nitry, Nových Zámkov či Galanty.

„Medvede sa z času na čas objavujú aj na južných predhoriach západných Karpát, na Považskom Inovci, Tribeči a v ďalších pohoriach,“ dodal pre web Dušan Karaska, generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR.

Čo robiť pri stretnutí s medveďom?

"Určite netreba považovať medveďa za milé zviera, s ktorým si idem urobiť fotografiu alebo video, pretože vždy tam hrozí nebezpečenstvo, že medveď vyhodnotí priblíženie sa človeka ako nebezpečenstvo a zaútočí," povedal v minulosti pre PaR Jaroslav Slašťan vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

V prípade, ak človek stretne medveďa, nemal by utekať. "Útek neodporúčame, pretože medveď je šelma a inštinkty šelmy hovoria, že za pohybujúcim sa predmetom alebo pohybujúcou sa osobou či zvieraťom sa treba rozbehnúť,"priblížil Slašťan. Pri strete s medveďom by mali ľudia skôr od medveďa cúvať, prihovárať sa mu a hlavne neotáčať sa chrbtom.