Kombinované zbrane sú aj v súčasnosti medzi poľovníkmi obľúbené, najmä pri užívateľoch v zmiešaných revíroch.  Okrem klasických guľobrokových kozlíc možno na kolektívnych poľovačkách na diviačiu zver vidieť  u poľovníkov aj trojáky či dvojakové trojáky.  Trojča je považované skôr za raritu avšak z pohľadu poľovníckej praxe, pri rozmanitosti zveri a spôsoboch poľovania, možno práve takáto kombinovaná zbraň s guľovou, malokalibrovou a brokovou hlavňou môže byť užitočná v poľovných revíroch. Nakoniec aj na poľovačkách sa stáva, že je niekedy vhodnejšie použiť práve malokalibrový náboj, ktorým efektívnejšie a zároveň "tichšie" ulovíme  vyhliadnutú poľovnú zver, napríklad líšku. Zároveň neznehodnocuje dravú pernatú a srstnatú zver tak, ako silnejší, guľový kaliber.

Trojkombinácia
Trojkombinácia
Zdroj: Archív PaR

Pre majiteľov trojákov máme znamenitý tip - vložná hlaveň, pekne napasovaná do brokovej, najlepšie šestnástkovej hlavne. Výrazne zvýši úspešnosť lovu líšok či inej zveri škodiacej poľovníctvu.

Výmenná hlaveň kalibru WMR 22 ( pre náboje RWS Magnum SP)
Výmenná hlaveň kalibru WMR 22 ( pre náboje RWS Magnum SP)
Zdroj: Archív PaR

Takmer monopolným výrobcom malých vložných hlavní bola dlho v Nemecku firma Krieghoff. Vyrábané sú prevažne v dĺžke 23 a 40 centimetrov. Poľovníci ich obľubujú najmä pre jednoduchú manipuláciu pri vkladaní do brokových hlavní. Troják nemeckej výroby s kalibrom 7x65R/16,16 a s kratšou, dvadsaťtricentimetrovou výmennou hlavňou kalibru WMR 22 (pre náboje RWS Magnum SP,) sme mali možnosť držať v ruke.  Zo zbrane bola možnosť si na strelnici v Trnave vystreliť, konkrétne malokalibrovými nábojmi, čo sme náležite využili. 

Nastreľovanie zbrane
Nastreľovanie zbrane
Zdroj: Archív PaR

Po našich skúsenostiachn sme presvedčení, že ak sa poľovník majiteľ trojáka rozhodne pre trojča, je práve toto najlepší variant.  Určite nebude problém zohnať krátku vložnú hlaveň, avšak pozor,  na jej kúpu sa vzťahuje nákupné povolenie!

Vkladanie krátkej malokalibrovej hlavne
Vkladanie krátkej malokalibrovej hlavne
Zdroj: Archív PaR

Jednoduchá montáž: Optika je u kombinovanej zbrane nastavená na guľovú hlaveň a tomu pomocou dvoch aretačných bodov prispôsobujeme vložnú hlaveň. V nábojovej komore zostáva kúžeľovitá časť vložnej hlavne, ktorú dotiahnutím pevne uchytíme o steny komory. Vo vyťahováku je vyfrézovaný ďalší, približne 2-milimetrový aretačný žliabok, kde sa hlaveň po vložení do nábojovej komory napevno zachytí vždy v rovnakej polohe.

Zaujímavú fotogalériu si pozrite TU! 

Po dotiahnutí môže poľovník strieľať, pričom strely „dopadajú“ vždy do rovnakého bodu. Keď je vložná hlaveň zrektifikovaná, môžeme ju neobmedzene podľa potreby vyťahovať a vkladať opäť dnu.

Imbusový kľúč
Imbusový kľúč
Zdroj: Archív PaR

Uvoľňujeme ju pomocou praktického imbusového kľúča. Stačí malé pootočenie, vytiahnutie a puška sa opäť mení na klasický troják s dvoma brokovými a jednou guľovou hlavňou. Vložnú hlaveň jednoducho zabalíme do handričky a vložíme do vrecka. Je ľahko skladovateľná.

Nastreľovanie: Odporúčame poľovníkom všetko najskôr prekonzultovať s odborníkom na zbrane a rovnako mu po namontovaní vložnej hlavne zveriť aj nastreľovanie. Zopár eur za to stojí! Samozrejme, majiteľ zbrane by sa mal byť pri nastreľovaní a absolvovať inštruktáž ako manipulovať s vložnou hlavňou.