Neodporúča však, aby verejnosť navštevovala lokality, kde sú kŕmne zariadenia, pretože zver vyruší, vystresuje a zbytočne tak stráca energiu.

Lokalitám, kde sú kŕmne zariadenia, sa má verejnosť vyhýbať.
Lokalitám, kde sú kŕmne zariadenia, sa má verejnosť vyhýbať.
Zdroj: archív autorov

Zver sa počas zimných mesiacov často združuje vo väčších či menších čriedach. Ide najmä o jeleniu, danieliu, srnčiu, kamzičiu a diviačiu zver. Podľa M. Debnárovej sa zdržujú prevažne na slnečných stráňach, kde majú prehľad o predátoroch, majú tam pokoj a dostatok prirodzenej potravy, ako sú napríklad bukvice či žalude. Srnčia zver vyhľadáva v zime otvorenú poľnohospodársku krajinu, najmä oziminy. "Snaží sa v čo najväčšej možnej miere šetriť energiu," podotkla.

Medvede počas teplej zimy môžu vyliezť z úkrytov.
Medvede počas teplej zimy môžu vyliezť z úkrytov.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Pokračuje, že medvede v zime zaľahnú na pravý zimný spánok. Môže sa však stať, že počas teplej zimy sa budia a vyliezajú z úkrytov. Vlky sú vo svorkách a vyhľadávajú najmä diviačiu a jeleniu zver, ktorú lovia. "Počas vysokej snehovej pokrývky poľovníci často nachádzajú zver strhnutú vlkmi, najmä v blízkosti kŕmnych zariadení, kde sa zdržuje. Môžu narobiť značné škody na poľovnej zveri," uviedla hovorkyňa.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Jozef Ferenec

K rizikovým stretom zvierat a ľudí môže dôjsť v jarných a letných mesiacoch, keď zver odchováva mláďatá. Nebezpečné sú medvedice aj diviačice, a to vtedy, keď sa človek nevedomky priblíži na vzdialenosť 20 a menej metrov.