Vlk má v Spojených štátoch problém. Od decembra nie je na zozname chránených amerických šeliem, rozhodla o tom už po prehratých prezidentských voľbách administratíva Donalda Trumpa. Podpis zákona vyvolal v krajine veľký odpor ekológov a prírodovedcov, celú vec teraz rieši súd. To však nič nemení na fakte, že sa z vlka stala obyčajná lovná zver.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Profimedia.sk

Kompetencie, ktoré sa týkali regulácie vlčích populácií, sa  presunuli z federálnej úrovne na jednotlivé štáty. Vo februári Wisconsinskej ministerstvo prírodných zdrojov vybralo oblasti a rozdelilo lovecké kvóty pre tohtoročnú zimnú loveckú sezónu: 119 vlkov mohli uloviť lovci, 89 kusov Indiáni kmeňa Odžibvejů. 

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: wikimedia.org

Záujemcov o lov bolo toľko, že o pridelení povolenia rozhodoval žreb. Ako informovala agentúra AP, zápisné bolo desať dolárov, záujemcov bolo 27 tisíc, vyžrebovaných nakoniec bolo 2380 lovcov, ktorí museli navyše doplatiť 49 dolárov  za zastrelenie jedného vlka. Licenciu si nakoniec kúpilo 1547 lovcov. Na jedného vlka na odstrel tak pripadlo 13 lovcov. Zo získaných peňazí majú byť odškodnení farmári, ktorým vlci poškodili stáda. Kritika zo strany ochrancov prírody na seba nedala dlho čakať!

(Ilustračné video)