Ústrednou témou aktuálneho ročníka, ktorý bude prebiehať od 1. apríla do 22. mája, sú Tajomstvá lesa. "Knižnice na celom Slovensku poskytujú počas trvania projektu priestor detským čitateľom a spolu s lesnými pedagógmi zo štátnych i neštátnych subjektov pripravujú rôzne aktivity. Počas nich si žiaci základných škôl čítajú príbehy o lese, získavajú poznatky o lesnom ekosystéme a dozvedia sa, ako vzniká kniha," približuje projekt NLC.

Každý rok je venovaný inej téme. Tohto roku lesní pedagógovia z NLC zvolili Tajomstvá lesa, plného neprebádaných skrýš a záhad. S tajomstvom lesa súvisia hádanky, ktoré budú školáci vytvárať v rámci sprievodnej aktivity projektu - v korešpondenčnej súťaži o naj lesnú knihu, v tomto prípade v podobe tvorby vlastnej lesnej hádanky. Napríklad, prečo sú dutiny stromov vhodné pre lesné tvory? Kde sa ukrývajú zvieratá? Prečo je hlucháň hluchý? Kedy má ostať tajomstvo tajomstvom a kedy je dobré ho odhaliť?

Autori najoriginálnejších hádaniek budú ocenení spolu s najaktívnejšími knižnicami a naj lesným pedagógom na slávnostnom vyhodnotení projektu v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene 16. júna. Celoslovenskú kampaň pripravilo NLC s podporou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a podniku Lesy SR.