Zranený jedinec, ktorý po náraze odbehol do porastu, môže predstavovať potencionálne nebezpečenstvo pre návštevníkov lesa. Preto je dôležité situáciu nepodceňovať a okolie nehody je potrebné preskúmať. Vďačnými pomocníkmi sú aj poľovne upotrebiteľné psíky.

KEĎ PÔJDEŠ HOROU
Prvá marcová nedeľa sa javila ako pohodová, až do chvíle, kým sme s otcom počas jazdy na chatu nespozorovali krúžiace krkavce. Bol to neklamný dôkaz toho, že v doline našli svoj objekt záujmu, čiže zdroj potravy. Mali sme podozrenie na vlčiu svorku, ktorá sa pohybuje v okolí, či nestrhli vysokú zver.

Uhynutý jedinec pri potoku
Uhynutý jedinec pri potoku
Zdroj: Ján Kuchárik

Na naše prekvapenie sa v potoku nachádzal uhynutý približne 150 kg medveď, ktorý tu bol už dlhšiu dobu. Nezostávalo nám nič iné, ako kontaktovať poľovníckeho hospodára. Pretože išlo o zákonom chráneného živočícha, musel nález ohlásiť aj Štátnej ochrane prírody SR. Po preskúmaní detektorom kovov sa strela v tele medveďa nenašla a tiež bolo vylúčené pytliactvo.

Obhliadka miesta
Obhliadka miesta
Zdroj: Ján Kuchárik

Nasledovala prehliadka tela medveďa a zároveň bola vykonaná pitva. Podľa zistení sme dospeli k záveru, že medveď sa stal obeťou stretu s väčším dopravným prostriedkom. Po náraze sa dokázal premiestniť do lesa, kde ešte prežil určitú dobu, čo sme usúdili podľa prázdneho žalúdka. Keby sa v tom stave dostal do blízkosti človeka, bol by pre neho obzvlášť nebezpečný. Až chlad potoka mu priniesol vytúženú úľavu, kde našiel aj svoj koniec.

Podľa rozkladu kadáveru je zrejmé, že medveď tu ležal už dlho...
Podľa rozkladu kadáveru je zrejmé, že medveď tu ležal už dlho...
Zdroj: Ján Kuchárik

Čo dodať na záver? Určite buďte počas potuliek prírodou opatrní, nakoľko takéto prípady neustále pribúdajú, čo je neklamný znak toho, že počty medveďov na Slovensku rastú a tak sa riziko stretu s touto šelmou zvyšuje. Autor: Ján Kuchárik

Na nasledujúcej strane snímky medveďa, ktorý uhynul pred časom v Tatrách po náraze s motorovým vozidlom.