Poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody, ktorým sa majú presunúť pozemky v chránených územiach pod ochranárov, odobrila koaličná rada. Parlament by sa ňou mal zaoberať v prvom čítaní v stredu 30. júna. Pre TASR to uviedol poslanec Jaroslav Karahuta (Sme rodina). Poslanec za OĽANO a jeden z predkladateľov návrhu Jaromír Šíbl povedal, že druhé čítanie novely presunuli na septembrovú schôdzu, aby sa cez leto vytvoril priestor na diskusiu a pripomienky. S návrhom uvedeného presunu pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody v rámci novely zákona o ochrane prírody prišlo najskôr ministerstvo životného prostredia pod vedením Jána Budaja. Vyvolalo tým nevôľu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, pod ktoré patrí lesníctvo a poľovníctvo. Vtedy ho viedol Ján Mičovský.

Exminister pôdohospodárstva Ján Mičovský
Exminister pôdohospodárstva Ján Mičovský
Zdroj: Archív NMH

Pritom vedenie oboch rezortov je v kompetencii OĽANO. Iniciatívny návrh v tomto zmysle s odobrením envirorezortu potom predložila ako svoj  v parlamente skupina koaličných poslancov. Koaličná SaS, OĽANO aj Sme rodina najnovšie deklarovali, že návrh z NR SR nestiahnu. Strana Za ľudí vyjadrila súhlas s novelou a návrhom prevodu štátnych pozemkov v národných parkoch pod štátnu ochranu prírody. Podľa jej predsedníčky Veroniky Remišovej je však dôležité, aby návrhu predchádzala diskusia a došlo k riešeniu medzi novým ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom (nominant OĽANO) a šéfom envirorezortu Jánom Budajom (OĽANO). Námietky majú lesníci, poľovníci, aj miestni obyvatelia. Najnovšie viaceré tatranské osobnosti a odborníci z rôznych oblastí spolu s miestnymi občianskymi združeniami napísali poslancom NR SR i ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi (OĽANO) výzvu. Uvádzajú, že  územie, kde žijú, poznajú najlepšie a žiadajú, aby boli aktívne zapojení do tvorby aktuálne zverejnenej zmeny legislatívy. Kritika sa týka aktivít developerov, ale aj nezasahovanie proti lykožrútovi. Podpredseda Asociácie slovenských kúpeľov Ján Šimko poukazuje na dôležitosť zdravého lesa pre klimatickú liečbu. 

Turistický modro značený chodník Tatranská Javorina – Kopské sedlo, 3. júl 2020.
Turistický modro značený chodník Tatranská Javorina – Kopské sedlo, 3. júl 2020.
Zdroj: TASR - Milan Kapusta

"Len zdravé stromy, najmä ihličnaté, produkujú takzvané negatívne ióny, čiže kyslíkové anióny, ktoré sú pre liečbu dýchacích ciest nevyhnutné. Masová výstavba aj lykožrútové kalamity liečivým účinkom miestneho ovzdušia neprospievajú, " uviedol J. Šimko

Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že 22. júna začalo sériu diskusií s verejnosťou, samosprávou, lesníkmi, mimovládnymi organizáciami a vedcami, v rámci ktorých vyhodnotí pripomienky všetkých subjektov o reforme národných parkov. Stretnutia na tému Budúcnosť národných parkov sa zúčastnili všetci riaditelia slovenských národných parkov, vrátane riaditeľa TANAP-u Pavla Majka.