Informovala o tom Jana Kerlik z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, uvádza TASR. Podľa nej tento trend pretrváva od roku 2016. „Súvisí to pravdepodobne so zmenou klimatických podmienok, keďže kliešte nemajú rady horúco a sucho. Zvýšený počet ochorení môže súvisieť aj s epidémiami, ktoré sa v BBSK pravidelne vyskytujú. Kliešťová encefalitída sa totiž neprenáša len zaklieštením, ale aj infikovaným nepasterizovaným mliekom, ako aj výrobkami z neho,“ uviedla J. Kerlik.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Profimedia

RIEŠENÍM JE OČKOVANIE

Veľmi účinné je podľa nej očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. „V susednom Rakúsku, kde sa nakazené kliešte endemicky vyskytujú, je zaočkovaných 80 až 90 percent populácie. V Českej republike je to okolo 20 až 30 percent, u nás len niečo pod 1 percento,“ konštatovala odborníčka. Dodala, že práve v týchto týždňoch vrcholí jarná aktivita kliešťov, ktorá sa začala v marci. „Aj keď odborníci predpokladali, že vplyvom tuhej zimy prežije menej populácií kliešťov, opak je pravdou,“ dodala.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Profimedia

POZOR AJ NA PSOV!

Je všeobecne známe, že infikované kliešte prenášajú viacero nebezpečných nákaz aj na psov (lymská borelióza, babezióza, anaplazmóza a iné). Proti babezióze alebo lymskej borelióze ich možno očkovať, ale najúčinnejšou ochranou je predchádzať napadnutiu týmito parazitmi. Slúžia na to špeciálne obojky, ktoré zvyčajne účinkujú 5 až 8 mesiacov. Ďalej sú to spot on roztoky (pipety), ktoré sa aplikujú na kožu zvieraťa a fungujú približne mesiac, preto ich treba opakovane nanášať počas sezóny kliešťov. Tá trvá približne od marca do konca októbra, ale aj dlhšie, v závislosti od teploty prostredia. Kliešte bývajú aktívne pri teplote nad 5 až 7 °C. O výbere ochranného preparátu je vhodné poradiť sa s veterinárnym lekárom.

VIDEO: Ako správne nasadiť psovi antiparazitárny obojok, vysvetľuje MVDr. Pavol Valašek. Pri ukážke asistuje moderátorka Jana Hospodárova so svojou štvornohou spoločníčkou. (Autor: inš)