Čo vás k priviedlo k poľovníctvu?

Michaela Ďuržová
Michaela Ďuržová
Zdroj: Archív MĎ

K poľovníctvu som sa dostala pred šiestimi rokmi cez prácu na farme s chovom jelenej, danielej a muflonej zveri. Táto práca mi natoľko prirástla k srdcu, že som absolvovala kurz uchádzačov o prvý poľovný lístok a odvtedy sa stalo poľovníctvo mojím životným štýlom. Urobila som si aj skúšky  poľovného hospodára a som členka poľovnej stráže. K prírode mám blízko odmalička.

Moji rodičia pochádzajú z vidieka a všetky voľné chvíle, prázdniny a sviatky som trávila v ich rodnom kraji mimo mesta. Aj teraz najradšej relaxujem v prírode, kde si vždy oddýchnem, zresetujem myseľ. Bývame s rodinou hneď pod lesom, ráno sa nám v záhrade pasú srnky, neraz aj jelenice. Mám dvoch synov. Keď idem do revíru, ten mladší ma vyprevádza s pokrikom: „Mami, lovu zdar!“   

Ktorá zver je vám najbližšia?

V každom ročnom období ma niečo očarí, či už srnčia, jelenia, danielia alebo muflonia ruja. Poľujem v dvoch revíroch. Radšej chodím na posliedku ako vysedávam na posede. Doslova ma nadchýna lov muflonej zveri. Vôbec nie je jednoduchý. Táto zver je veľmi ostražitá. V roku 2019 sa mi podarilo uloviť muflóna, oceneného zlatou medailou s bodovou hodnotou 220,25 bodu CIC.

S muflónom oceneným zlatou medailou s bodovou hodnotou 220,25 b. CIC
S muflónom oceneným zlatou medailou s bodovou hodnotou 220,25 b. CIC
Zdroj: Archív Michaely Ďuržovej

Na snímke s uloveným jeleňom ste aj s Jack Russel teriérom. Osvedčilo sa vám toto plemeno v revíri?

Je to môj najvernejší priateľ a spoločník na každej poľovačke. Lov bez neho si neviem predstaviť. Veľmi šikovne durí, ale tiež spoľahlivo dohľadáva zver, hoci len na kratšie vzdialenosti.

Foto
Foto
Zdroj: Michaela Ďuržová

V rámci klubu poľovníčok sa intenzívne venujete deťom...

Do klubu ma v roku 2017 prihlásila vedúca kancelárie OPK Bánovce nad Bebravou Gabriela Hollá. Nadviazala som tam veľa priateľstiev. Sme partia poľovníčok z Bánoveckého okresu, ktoré robíme aj lesnú pedagogiku...

Viac sa dočítate v č. 1/2021 mesačníka Poľovníctvo a rybárstvo