Poukazujú na to výsledky projektu Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). V rámci nich sa podarilo vedcom zaviesť diagnostiku parazitných ochorení, ktoré sa doteraz na Slovensku v tele človeka identifikovať nedali. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

„Za najdôležitejšie výstupy považujeme zavedenie a štandardizáciu molekulárnej diagnostiky alveolárnej a cystickej echinokokózy, závažných ochorení vyvolávaných pásomnicou líščou a pásomničkou pečeňovou, ako aj diagnostiky takzvaných črevných pásomníc ľudí, konkrétne pásomnice dlhej a pásomnice obyčajnej,“ približuje Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV.

F
F
Zdroj: www.jimmunol.org

Identifikáciu ochorení, ktoré spôsobujú cudzopasné červy v tele človeka, robia odborníci SAV v rámci laboratória diagnostiky a epidemiológie parazitárnych ochorení. Pracovisko je zároveň jediným na Slovensku a pravdepodobne aj v Česku, ktoré je schopné tieto testy vykonávať.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Erika Janíková


„Molekulárna diagnostika je originálnym prístupom, ktorý umožní identifikáciu pôvodcu infekcie nielen zo stolice, ale pri podozrení na orgánovú formu ochorenia (cysticerkózu) aj z biologického materiálu získaného pri chirurgickom zákroku,“ poznamenala D. Antalová. Podotkla, že bude taktiež cenným zdrojom informácií pre epidemiológov, ktorým umožní identifikovať, ktorý druh pásomnice na Slovensku dominuje.
Projekt nesie názov Štandardizácia nových prístupov v diagnostike závažných helmintóz ľudí a ich aplikácia do praxe v aktuálnych epidemiologických a sociologických podmienkach Slovenska. Na Parazitologickom ústave SAV bol riešený v období rokov 2016 až 2020. Podporila ho grantová Agentúra na podporu výskumu a vývoja.

Zdroj: TASR