ovy sú aktívne prevažne večer a v noci. V hlbokom tmavom lese ich len tak nezbadáte, prezradia sa však hlasom. Platí to aj pre miniatúrneho a krypticky sfarbeného kuvička vrabčieho, ktorý obľubuje najmä mladé smrečiny. Hlasný piskot samčeka túúú-túúú-túúú, počuť na veľkú vzdialenosť. So samičkou je to ťažšie, pretože tá mu odpovedá pomerne tichým pííí-pííí-pííí. Kuvičok vrabčí je naša najmenšia sova. So svojimi 15 centimetrami pripomína skôr spevavca, na rozdiel od spevavcov však lieta priamo, rýchlo a neskutočne ticho ako pravá sova. Na svoje rozmery má robustné telo s krátkym chvostom.

Kuvičok vrabčí
Kuvičok vrabčí
Zdroj: Michal stoklasa

Jeho typickým biotopom sú miesta, kde sa stretáva mladá smrečina so starším a redším smrekovým lesom. Mladú a hustú smrečinu využíva hlavne ako úkryt pred predátormi, napríklad jastrabom lesným, prípadne väčšími sovami. Býva verný svojmu teritóriu aj niekoľko rokov. Neznáša v ňom iného kuvička a prípadného votrelca sa snaží zahnať. Živí sa prevažne drobnými lesnými hlodavcami a spevavcami, ktoré loví hlavne za súmraku. Na rozdiel od iných sov však býva aktívny aj ráno či neskôr popoludní a za určitých okolností a priaznivého počasia dokonca celý deň. Jeho prítomnosť niekedy prezradí nervózny štebot kŕdľa spevavcov, ktoré sa ho snažia odplašiť, aby na ne nezaútočil.

Najlepšie možno kuvička počuť a pozorovať v období toku
 

OBDOBIE TOKU Najlepšie možno kuvička počuť a pozorovať v období toku. Prebieha v dvoch fázach. Prvá býva v marci. Vtedy samček dáva o sebe vedieť prenikavým tiuuu-tiuuu-tiuuu. Druhá fáza trvá od polovice septembra do konca októbra, keď má hlas kuvička podobu stupňujúceho sa piskotu, pričom posledný tón znie falošne. Správanie kuvička, tak ako ostatných sov, ovplyvňujú poveternostné podmienky. Jeho aktivita i hlasové prejavy klesajú počas nízkeho tlaku vzduchu, za veterného a daždivého počasia. Naopak, v slnečnom počasí a bezvetrí dokáže tokať do neskorého rána, prípadne začne tokať už skoro popoludní.

Kuvičok vrabčí
Kuvičok vrabčí
Zdroj: Michal stoklasa

VÁBENIE Vďaka silnej teritoriálnej povahe sa dá kuvičok pomerne ľahko privábiť. Nie je veľmi plachý. Ak mu pustíte hlas iného samčeka alebo napodobníte samčí hlas pískaním, zvykne sa pomerne rýchlo objaviť neďaleko, aby skontroloval prípadného soka. Vábiť sa dá počas celého roka. Najlepšie však reaguje v období jesenného a jarného toku. No vtedy to s vábením netreba preháňať, aby kuvičok nebol príliš rušený.

Autor: MICHAL STOKLASA

Celý článok si môžete prečítať v Poľovníctve a rybárstve 4/2020