Sliepočka zelenonohá má nápadné žltozelené nohy a červenožltý zobák, inak je tmavá, z vrchnej časti olivovohnedá a na brušnej časti s modrým nádychom. Na bokoch sa nachádza biely pásik a na spodnej časti chvosta biela škvrna. Samica a samec sú sfarbené rovnako.

Farebná hierarchia


Okrem obdobia hniezdenia žijú samotársky alebo v skupinách tvorených až dvadsiatimi vtákmi. V takýchto kŕdľoch funguje prísna hierarchia, pričom najvyššie postavenie majú vtáky s najčervenšími zobákmi a nadnozdrím. Sú to väčšinou staršie samce. Po nich nasledujú dospelé samice.

Leto s deťmi

Sliepočka hniezdi od apríla do augusta. Hniezdo máva medzi vodnými rastlinami, na brehu alebo na plávajúcom ostrovčeku. Stavia ho z tŕstia a vystiela mäkšími rastlinami. Na hniezde sedia obaja rodičia. Vyliahnuté mláďatá, ktoré ešte nevedia chodiť, prenesú rodičia v zobáku do vody. Ihneď po narodení vedia výborne plávať. S rodičmi zostávajú počas celého leta. Keď dorastajú, vzhľadom sa trocha líšia od rodičov. Majú čierne perie, kožu okolo zobáka a očí červenú a hlavu úplne holú. Trvá asi šesť mesiacov, kým ich pôvodne oranžový alebo žltý zobák nadobudne dospelácku červenú farbu.

Autor: Jozef Ferenec