Ekodukt pri Moravskom Svätom Jáne na juhozápade Slovenska na diaľnici D2 postavila Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v roku 2016, na jeho umiestnení a podobe sa podpísali výsledky medzinárodného projektu Alpsko-Karpatského biokoridoru podporeného Európskou úniou. Kamery NDS na ňom v priebehu roka 2019 zachytili 476 jedinečných záznamov živočíchov a 101 jedinečných záznamov ľudí. Tí tu nie sú vítanými návštevníkmi – zver vyrušujú a znižujú efektívnosť zeleného mosta.

Kým ekodukt zarastie a začne pripomínať okolitú prírodnú krajinu, zver sa mu môže vyhýbať či byť na ňom ostražitejšia. Ekodukt Moravský Svätý Ján.
Kým ekodukt zarastie a začne pripomínať okolitú prírodnú krajinu, zver sa mu môže vyhýbať či byť na ňom ostražitejšia. Ekodukt Moravský Svätý Ján.
Zdroj: Barbara Immerová, WWF SK

„Keďže máme údaje aj za časť roka 2018, určité ukazovatele už môžeme porovnať medziročne. Najväčšia aktivita zveri bola na ekodukte zachytená v jarných mesiacoch, predovšetkým v apríli. Z druhov oba roky dominoval srnec lesný, čo súvisí s faktom, že sa ekodukt a jeho okolie nachádza v poľovnej oblasti, kde prevažuje práve srnčia zver. Jeleň lesný navštevoval ekodukt v roku 2019 až o tretinu častejšie (percentuálne) ako v predchádzajúcom roku,“ hovorí Eva Žgravčáková z Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Početná bola i diviačia zver. K raritným patrí pozorovanie skokana hnedého na ekodukte.

Ekodukt Lučivná využívajú rôzne druhy zveri od diviačej, srnčej či jelenej zveri až po veľké šelmy.
Ekodukt Lučivná využívajú rôzne druhy zveri od diviačej, srnčej či jelenej zveri až po veľké šelmy.
Zdroj: © Národná diaľničná spoločnosť

Najmä vďaka tomu, že ekodukt zarastá trávou, kríkmi i stromami a začína sa podobať na okolitú prírodnú krajinu, objavujú sa na ňom stále častejšie aj iné živočíchy. „Ekodukt zarastá a stáva sa atraktívnejší pre druhy ako líška hrdzavá či jazvec lesný, prípadne kuna alebo lasica. Počas prieskumu okolia bola nájdená aj aktívna nora jazveca lesného, cca 500 m od ekoduktu,“ hovorí Žgravčáková. To, že ekodukt už nie je pre zver novinkou, naznačuje na záberoch jej správanie. „Kým minulý rok a začiatkom roku 2019 sa zver správala na telese ekoduktu ostražito, niekedy až nekomfortne, počas leta a jesene roku 2019, kedy ekodukt začal zarastať vyššími trávami a kríkmi, sa jej správanie upokojilo a trávila viac času aj na telese ekoduktu. V prípade srnčej zveri zaznamenali kamery priamo na ekodukte aj pastvu,“ vysvetľuje Žgravčáková.
Prechod veľkých šeliem ako medveď, rys či vlk kamery na tomto ekodukte zatiaľ nezaznamenali. Územie nie je bežným miestom ich výskytu. Predsa však bol v septembri 2012 asi kilometer od miesta budúceho ekoduktu zrazený na diaľnici D2 mladý medveď a z leta 2019 sú hlásené pozorovania medvedice s mláďaťom v blízkosti ekoduktu. Pravdepodobne územím prechádzali. 

VIDEO Medveď prechádza cez ekodukt Lučivná pod Vysokými Tatrami © Národná diaľničná spoločnosť 

Ekodukty pod Tatrami: jeden rušný, druhý nie
Za prvý ekodukt na Slovensku sa označuje Lučivná na diaľnici D1 Važec – Mengusovce, postavený v roku 2009, za druhý most na D1 Mengusovce – Jánovce. Zábery NDS z kamier v prípade prvého potvrdzujú čulý ruch – most využívajú rôzne druhy zveri - od diviačej, srnčej či jelenej zveri až po veľké šelmy – vlka či medveďa. Ekodukt pripomína okolitú krajinu, takže pasenie jeleňov či sŕn tu nie je neobvyklé, kamery dokonca zaznamenali jeleniu ruju - fascinujúci zápas dvoch jeleňov. Pri putovaní naprieč Slovenskom ho využil aj medvedí rekordér Iwo. Pri výprave za partnerkou prešiel v roku 2015 počas troch májových týždňov 373 km z poľských cez slovenské Vysoké Tatry až do maďarského Národného parku Aggtelek. Pri ceste do Maďarska prekonal cesty, koľajnice, preplával Váh a prešiel ponad D1 cez ekodukt Lučivná.

Pokračovanie na strane 2