Keď slnko výraznejšie pretne nadvládu studeného mrazivého vzduchu vysoko v horách, nastane prvá jarná obleva, za ňou nasleduje druhá, tretia... je tu jar. Ešte prchavá, ale na zuby jej nepozerajme, mohla by sa uraziť. Dakedy prichádza už v polovici februára, inokedy až na konci marca. Medzi prvé dôkazy konca zimy patria jelenie zhody. Počas teplejších dní, no stále mrazivých nocí, sa mení štruktúra snehu. Je čoraz viac kryštalický a firmovatie. Starí vrchári vravievali, že jar sa začína, keď „hnije sneh“.

V starých lesoch sa o slovo hlásia sovy, či skôr sovičky – pôtik a kuvičok. Ako sa dni predlžujú, drozdy a ostatné spevavce napĺňajú hory nezameniteľnou rannou a večernou zvukovou kulisou. Na miestach so snehom spozorujeme stopy prebúdzajúcich sa medveďov. Kopírujú alebo križujú lesné chodníčky, hrebene a dná dolín. Dávajú tušiť, aké sú podaktoré medvede veľké. So skracovaním nocí pribúda tepla a okopnených miest. Lúky sú odrazu šafranovo fialové a okraje lesov, ciest, chodníkov a potokov zase vďaka kvitnúcim podbelom žiarivo žlté.

Po jarnej rovnodennosti sa v lesoch a na holiach rozbieha tokanie lesných kúr. Z topiaceho sa snehu je množstvo vody, divoké potoky a pramene v dolinách dňom i nocou monotónne hučia. Až teraz začnú sliepky navštevovať tokaniská kohútov, lebo výrazný úbytok snehu znižuje nebezpečenstvo, že dravce alebo šelmy odhalia ich hniezda a znášky.

Ako v druhej polovici apríla pribúda tepla a svetla, lúky, lesy a nakoniec celé doliny zabzučia hmyzom. Za hmyzom prilietajú sťahovavé vtáky, vysoko v horách a na holiach pravidelne tiahnu sluky a kde-tu sa ozve už aj kukučka. Je to čas prvých búrok, ktoré sú predzvesťou horúcich dní a príjemných nocí. Vegetácia bujnie a v krajine vládne zelená farba, no stále môžeme nájsť odkazy zimy. Jednou z jej posledných pripomienok sú chumáče starej zimnej srsti. Spomienka na zimu však zmizne rýchlejšie ako prišla. Nad zimou sa odteraz môžeme už iba zľahka pousmiať. Ešte pár týždňov, možno dní a vysokohorskú krajinu pohltí vysokohorské leto.

Autor: Pavol Lenko