Kto alebo čo vás priviedlo k poľovníctvu?
Môj otec, a to najmä aktívnou činnosťou, úctou a prístupom k poľovníctvu, čo sa mi už ako malému dievčaťu veľmi zapáčilo. Vďaka otcovi sa mi z detstva v súvislosti s poľovníctvom vynárajú hlavne spomienky na pekné zážitky z lesa, priateľské vzťahy, ale aj na chvíle, keď si poľovníci spievali a rozprávali príbehy z poľovačiek. Vždy som si v duchu vravela, že keď vyrastiem, aj ja budem poľovníčka.

Foto
Foto
Zdroj: Archív Moniky Janíkovej

Na čo najradšej poľujete?

Každá poľovačka na určitú zver má svoje čaro a je niečím výnimočná. Pre mňa je to poľovanie na jeleniu zver, najmä keď atmosféru lovu dotvára obdobie ruje a krásne farby jesennej prírody.

Foto
Foto
Zdroj: Archív Moniky Janíkovej

Vlastníte chovnú stanicu alpského jazvečíkovitého duriča. Čím vás oslovilo toto plemeno?

Už počas môjho detstva sme mali doma psíka tohto plemena, volal sa Očko a mal za sebou niekoľko skúšok a výstav. Bol pre mňa hrdina, pretože po stretoch s diviačou zverou niekoľkokrát absolvoval operácie, ale ani to ho neodradilo od ďalšej práce v revíri. Očka si pamätám ako ostrého a húževnatého bojovníka s dobrou povahou. To ma asi najviac ovplyvnilo pri výbere poľovného psa. Dnes vlastním sučku Elzu, inak pravým menom Bety z Antolského dvora.

Máte blízko aj k poľovníckej kuchyni?

Áno, varím často a občas aj divinu, ktorú zväčša pripravujem s brusnicovou alebo slivkovou omáčkou. Obľúbený je tiež môj poľovnícky guláš či pečené diviačie rebierka.

Foto
Foto
Zdroj: Archív Moniky Janíkovej

Aké sú vaše ďalšie hobby?

Spievam v hudobnej skupine, s ktorou chodievame na rôzne plesy, firemné večierky a iné podujatia. Rozšírila som naše portfólio o hru na lesnicu. V rámci kapely sa dá síce využiť len na poľovníckych plesoch a zábavách, no dôvodov, prečo som sa jej začala venovať je viacero. Dychové nástroje sa mi vždy páčili, ale predovšetkým som sa chcela naučiť hrať desať poľovníckych signálov na spoločné poľovačky či spestrenie náučných programov súvisiacich s poľovníctvom...

Foto
Foto
Zdroj: Archív Moniky Janíkovej

Viac sa dočítate v č. 6/2019 mesačníka Poľovníctvo a rybárstvo.