Príroda nám dožičí relax, osvieži dušu i telo a na počkanie „dobije baterky“. Je studnicou života, z ktorej sa môžeme kedykoľvek napiť. A my? Opäť ma nepríjemne prekvapilo, čo všetko sa po zime a ústupe snehu v lesoch, najmä popri cestách, začalo objavovať. Keď je vegetácia začiatkom jari ešte riedka, stromy a kríky neolistené, odkazy prítomnosti nezodpovedných ľudí priam svietia! Bola som zarazená, keď som pri vstupe do lesa našla vrecia s odpadom, dokonca televízor, stoličky.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Milan Kapusta

Obchádzala som pneumatiky, sklo, plastový odpad, plechovky a plno všelijakého materiálu, ktorý okrem toho, že škaredí prírodu, môže byť nebezpečný a rozkladá sa dlho-predlho. Našťastie, tu už nie! Odniesli sme odtiaľto za dva plné prívesné vozíky ľudskej hanby.

Miesto je teraz čisté, ale dokedy? Paradoxne sa o čistenie prírody starajú najmä tí, ktorí v nej neporiadok nerobia. Jasným príkladom je akcia Čistý revír – čistá príroda 2021. Tento úspešný projekt vyhlásila už tretí rok po sebe Slovenská poľovnícka komora spolu s masmediálnymi partnermi. V rámci predchádzajúcich ročníkov sa podarilo vyzbierať približne 370 ton odpadu! Vlani sa do výzvy zapojilo okolo tridsať užívateľov poľovných revírov i mnoho zanietených jednotlivcov a partií milov níkov prírody. Možno si niekto povie, že takéto zbieranie odpadu je ako odoberanie kvapky z mora, ale kvapka ku kvapke... Preto neváhajte a pridajte sa aj vy!