Drobní majitelia lesa a furmani vyzývajú štát na podporu. Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ÚRZVNLS) a Asociácia furmanov Slovenska (AFuS) vyzývajú štát, najmä Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, aby podporil ľudí, ktorí sa ťažkou prácou starajú o lesy. Uviedol to v piatok v Bratislave pred sídlom envirorezortu predseda ÚRZVNLS Milan Ovseník po skončení verejného zhromaždenia s takmer dvoma stovkami zúčastnených. "Dajte nám naše peniaze, ktoré Slovensko dostáva za zelené lesy v Nature 2000. Dajte naše peniaze ľuďom, ktorí sa ťažkou prácou starajú o naše lesy, krajinu," upozornil Ovseník na požiadavky prítomných vlastníkov neštátnych lesov a furmanov.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: getty images

ÚRZVNLS a AFuS podľa Ovseníka požadujú "vyhlásenie klimatického zmieru" bezodkladným vytvorením tzv. Klimatickej tripartity pre zelenšie Slovensko (tzv. Klimatripartity) na úrovni vlády za účasti zástupcov neštátnych vlastníkov lesov. "Spustime podporu na mimoprodukčné funkcie lesov za rok 2020 a vyčleňme na ňu minimálne 10 miliónov eur. Doplaťme vyplatené krátené podpory na mimoprodukčné funkcie lesov za roky 2017 až 2019 v plnej výške 15 miliónov eur," podčiarkol Ovseník.

Neštátni majitelia lesov by podľa neho mali dostať z rozpočtu MŽP SR na aktívny manažment v chránených územiach všetky peniaze, ktoré dostáva envirorezort za slovenské záväzky k Nature 2000, s reálnym čerpaním od roku 2020, minimálne 150 miliónov eur na nasledujúce štyri roky.